Green Melk
Green Melk@
Green Melk

صفرتا صد شارژ ساختمان

‏104 ‏1399/03/20

شارژ ساختمان

در عصر جدید افزایش سریع جمعیت شهرنشینی و گسترش افقی شهرها سبب شده بسیاری از جوامع، مسکن و توسعه آن را یکی از اولویت‌های مهم خود در برنامه‌ریزی‌های مهندسی شهرسازی و گسترش آن قرار دهند. به دنبال این پدیده و با ظهور انقلاب صنعتی آپارتمان‌نشینی شتاب قابل‌ملاحظه‌ای گرفت. دراین ‌بین کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به دلایل مختلف ازجمله کمبود زمین و بالا بودن قیمت‌ها، همواره افزایش تقاضا خیره‌کننده و چشمگیر بوده که روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد. در عصر آپارتمان‌نشینی یا همان بلندمرتبه نشینی با مفاهیم و قوانین جدیدی روبرو شده‌ایم که قبلاً جایی در بین مردم نداشتند. حق شارژ آپارتمان و یا ساختمان یکی از این موارد مهم و حیاتی در فرهنگ آپارتمان‌نشینی است که رعایت و اجرای آن‌یک قانون و الزام می‌باشد. البته ناگفته نماند که هنوز باگذشت سال‌ها این قانون گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود و به دلایل مختلف ازجمله ناآگاهی ساکنین آپارتمان‌ها مشکلاتی بر سر میزان و چگونگی محاسبه شارژ پیش می‌آید. لیکن آنچه نیاز به توجه جدی دارد آموزش برقراری تعامل متوازن و فرهنگ آپارتمان‌نشینی است.

شارژ ساختمان چیست؟

شارژ ساختمان عبارت است از هزینه‌های حفظ و نگه‌داری بخش‌های مشترک و مشاع آپارتمان که طبق قانون تملک آپارتمان‌ها که در سال 1343 به تصویب رسید به مدیر ساختمان پرداخت می‌شود. شاید در مواردی قسمت‌هایی از ساختمان مورداستفاده برخی از ساکنین قرار نگیرد که این مسئله دلیلی برای عدم پرداخت شارژ نمی‌شود. قابل عنوان است که این قانون شامل مالکان و مستأجران می‌باشد.

انواع هزینه‌های ساختمان

به‌طورکلی در آپارتمان دو نوع هزینه وجود دارد:

1-هزینه‌های نسبی: هزینه‌هایی که برای تعمیر و نگهداری بخش‌هایی از ساختمان ازجمله هزینه آب، برق، گاز، ایزوگام و انواع بیمه‌های مربوط به ساختمان پرداخت می‌شود.قابل‌ذکر است که این هزینه‌ها بر اساس تعداد نفرات، متراژ و تعداد پارکینگ برای هر واحد محاسبه می‌شود.

2-هزینه‌های ثابت: هزینه‌هایی از قبیل نگهبانی، سرایداری، باغبانی و هر هزینه‌ای که به‌یک‌باره به ساختمان تحمیل می‌شود جزء این گروه از هزینه‌هاست. نحوه تقسیم این‌گونه هزینه‌ها ربطی به مساحت واحدها نداشته و معمولاً به‌صورت یکسان بین همه واحدها تقسیم می‌شود.

روش‌های محاسبه شارژ ساختمان

به‌طورکلی فرمول و روش محاسبه شارژ و هزینه‌های ساختمان با توجه به تصمیمات مالکین کلیه واحدها متفاوت است. در اینجا چند روش معروف و معمول را معرفی می‌کنیم.

الف- شارژ ثابت

در این روش برای تمامی واحدها یک مبلغ یکسان برای شارژ در نظر گرفته می‌شود. این روش بیشتر برای مجتمع‌های مسکونی با متراژ یکسان مناسب است.

ب- شارژ واحدی

این روش برای محاسبه شارژ بر اساس تعداد واحدهای ساختمان محاسبه‌شده و برای مجمع‌های مسکونی، اداری و تجاری که دارای واحدهای متفاوت از هم هستند و نیز ساختمان‌هایی که کنتور آب، برق و گاز مستقل دارند گزینه مناسبی است. به‌طور مثال برای واحدهای دوخوابه 30 هزار تومان، سه‌خوابه 50هزار تومان و درصورتی‌که واحدی پارکینگ و انباری داشته باشد بیشتر خواهد شد.

ج- شارژ متراژی

این مدل نیز مشابه روش قبلی است که برای واحدهایی که متراژ متفاوت دارند مناسب است.

د- شارژ نفری

ساده‌ترین و متداول روش همین روش است. که با توجه به تعداد نفرات واحدها میزان پرداختی تعیین می‌شود.

ه- شارژ نفر متراژی

این روش یک روش ترکیبی است که با ترکیب دو روش قبل هم متراژ و هم تعداد نفرات در تعیین میزان شارژ دخالت دارند. به‌طور مثال به ازای هر نفر 30 هزار تومان و به ازای هر متراژ 2000 تومان در نظر گرفته می‌شود. استفاده از این روش خیلی رایج نیست.

خ- شارژ بر اساس تسهیم هزینه‌های مجتمع

این روش جالبی است چراکه هزینه‌های ساختمان را بر اساس یکی از روش‌هایی که گفتیم محاسبه و در انتها مجموع سهم هر یک از واحدها به‌عنوان مبلغ نهایی شارژ به واحدها اعلام می‌شود. در این روش از رایج‌ترین تقسیم‌بندی هزینه‌های آب به ازای هر نفر، برق برای هر واحد و گاز به نسبت متراژ محاسبه می‌شود.

ج- روش ترکیبی

بنا به تجربه عادلانه‌ترین روش همین روش ترکیبی است که متأسفانه به دلیل پیچیده بودن کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش هزینه‌های ثابت از قبیل ( سرایدار، نگهبان و ...) به‌طور مساوی بین واحدها تقسیم و هزینه‌های نسبی نیز به‌صورت جداگانه و به روش تسهیم هزینه محاسبه می‌شود.

خوب است بدانیم که پرداخت هزینه‌های تعمیر ساختمان بر عهده مالک است یا مستأجر؟

در این بخش به‌طور کامل به تشریح پاسخ این سؤال پرداخته‌ایم. در قانون تملک آپارتمان‌ها به این موضوع اشاره‌شده است که مالک موظف است ملک مورد اجاره خود را به همراه کلیه امکانات و وسایلی که در قرارداد به آن اشاره‌شده بدون هیچ کم و کاستی به مستأجر تحویل دهد. چنانچه پس از تحویل ملک مشکلاتی برای ملک و یا تأسیسات آن پیش بیاید با توجه به جزئی بودن و یا کلی بودن تعمیرات، وظیفه پرداخت بر عهده مستأجر است یا مالک. به‌طورکلی باید بدانید که پرداخت هزینه‌های اساسی و کلی ملک بر عهده صاحب‌خانه خواهد بود. در مقابل مستأجر موظف است هزینه تعمیرات جزئی را پرداخت نماید.

ازجمله تعمیرات ضروری و کلی که پرداخت آن وظیفه مالک است عبارت‌اند از:

 • تعمیرات مربوط به تأسیساتی از قبیل شوفاژ، آبگرمکن، پکیج، موتورخانه، تهویه و ....
 • تعمیرات اساسی بنا مانند سقف خانه، حیاط، دیوار، در و پنجره، سرویس بهداشتی و ...
 • تعمیرات لوله‌کشی آب و فاضلاب، لوله‌کشی گاز
 • تعمیرات مربوط به آسانسور و درب برقی
 • رنگ‌آمیزی و نقاشی ساختمان
 • تعمیرات کلی سیم‌کشی برق ساختمان
 • هزینه عوارض نوسازی شهرداری

تعمیرات جزئی که پرداخت آن بر عهده مستأجر است:

 • تعویض لامپ‌های سوخته
 • تعمیر و یا تعویض قفل درب‌ها
 • نصب توری پنجره‌ها و درب‌ها
 • سرویس کولر و تعویض پوشال‌ها
 • تعمیرات جزئی شیر آب، تعویض و واشرها
 • تعمیرات جزئی کلید و پریز برق و تهویه سرویس بهداشتی
 • پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری
 • به‌طورکلی جبران هر خسارتی که مستأجر موجب آن شده باشد مانند شکستن شیشه، آسیب رساندن به بخشی ازملک

هزینه‌های قابل پرداخت از محل شارژ ساختمان بر اساس مصوبه تملک آپارتمان‌ها

 • هزینه برق عمومی
 • هزینه آب
 • هزینه گاز
 • هزینه تعمیرات و نگهداری
 • هزینه گل­کاری و نگهداری باغچه­‌ها.
 • هزینه لوازم مصرفی نظیر لامپ، مواد شوینده، تجهیزات نظافتی
 • سایر هزینه­‌های ضروری به تشخیص مدیر یا تصویب مجمع

نرم‌افزارهای کاربردی شارژ ساختمان

اگر قصد دارید یک مدیر نمونه ساختمان شوید و کارهای شما نظم و ترتیب خاصی داشته باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم روش‌های سنتی مدیریت را فراموش کرده و نرم‌افزارهای مدیریت ساختمان را جایگزین آن کنید. قابل عنوان است که نرم‌افزارهای زیادی برای مدیریت ساختمان طراحی‌شده‌اند که علاوه بر سایت، نسخه موبایل نیز دارند که کار را برای شما و اهالی ساختمان راحت‌تر خواهد کرد. نرم‌افزار مدیریت شارژ ساختمان‌ها به‌منظور سهولت و شفافیت مدیریت ساختمان طراحی‌شده که مدیر هر ساختمان می‌تواند در پایان هرماه شارژ ساختمان را به‌سادگی و در اسرع وقت محاسبه و به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی نماید.  این نرم‌افزارها علاوه بر شفاف‌سازی هزینه‌های ساختمان می‌توانند امکان پرداخت به‌موقع و اینترنتی شارژ را نیز برای واحدها فراهم سازد. مزیت دیگر استفاده از این نرم‌افزارها تهیه گزارش از مجموع پرداخت‌ها و دریافت‌ها است. شما با جستجو در اینترنت می‌توانید نرم‌افزار خود را انتخاب و پس از نصب و بارگذاری شروع به مدیریت آنلاین کنید. بدون شک استفاده از این نرم‌افزارها بر کیفیت زندگی و نحوه اداره امور تأثیر بسزایی خواهد داشت.

نظرات و پیشنهادات شما؟

اگر از این نرم‌افزارهای شارژ ساختمان استفاده کرده‌اید، نظر خود را با ما در میان بگذارید. سؤال مهم این است که آیا استفاده از چنین نرم‌افزارهایی کمکی به شما کرده است؟ و آیا درروند مدیریت شما بهبودی کمی و کیفی حاصل‌شده است یا نه؟ منتظر تجربیات و پیشنهادات شما هستیم!

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.