Green Melk
Green Melk@
Green Melk

صفرتا صد وام ودیعه مسکن

‏168 ‏1399/05/22

وام ودیعه مسکن

 

چندهفته‌ای است بحث اعطای وام مسکن به مستأجران در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داغ است. این وام که برای مستأجران واجد شرایط در نظر گرفته‌شده است چند روزی است که در محافل خبری در صدر اخبار مربوط به حوزه مسکن قرارگرفته است. ما در این مقاله صفرتا صد وام ودیعه مسکن را شرح داده‌ایم. برای اطلاع از شرایط وام کمک ودیعه مسکن، تا انتها با ما همراه باشید.

اهداف وام ودیعه مسکن

به گفته بانک مرکزی، با توجه به گرانی‌های اخیر و شیوع بیماری کرونا، وام کمک ودیعه مسکن در راستای ثبات بازار و حمایت از مستأجران کم‌درآمد جامعه است که از منابع اختصاص‌یافته به ستاد ملی مقابله با کرونا پرداخت می‌شود. برخی معتقدند که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور و گرانی‌های اخیر، طرح وام کمک ودیعه مسکن می‌تواند کمک‌حال کارگران و اقشار آسیب‌پذیر جامعه باشد.

در مقابل برخی نیز این وام به دلیل سودی که دارد کمک شایانی به قشر کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه نخواهد کرد. این منتقدان معتقدند که برخی از افراد واجد شرایط قادر به پرداخت سود این تسهیلات نخواهند بود، و این وام در کاهش فشار اقتصادی این گونه افراد تأثیر چندانی نخواهد داشت.

سقف تسهیلات وام ودیعه مسکن

بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام رئیس بانک مرکزی، مبلغ 20 هزار میلیارد، از منابع ستاد ملی مقابله با کرونا برای این وام اختصاص‌یافته است. سقف این تسهیلات برای تهران 500 میلیون ریال، کلان‌شهرها 300 میلیون ریال و سایر شهرها، 150 میلیون ریال خواهد بود.

 نرخ سود این تسهیلات 13 درصد و بازپرداخت آن به‌صورت یکساله خواهد بود. مستأجر در دوره قرارداد تنها سود تسهیلات را پرداخت می‌کند. و اصل تسهیلات در تاریخ مقرر تسویه می‌شود. درروش دوم نیز (بنا به انتخاب خود شخص)، مشمولان این وام را سه‌ساله دریافت و بازپرداخت آن با سود 12 درصد در مدت 36 ماه خواهد بود.

به گفته مسئولان بعد از پرداخت تسهیلات به افراد واجد شرایط، اگر از منابع اختصاص‌یافته باقی ماند، به سایر گروه‌ها نیز پرداخت می‌شود. البته در حال حاضر گروه‌های اعلام‌شده توسط سازمان راه و شهرسازی در اولویت دریافت این تسهیلات قرار دارند.

اقساط تسهیلات کمک ودیعه مسکن

به گزارش بانک مرکزی، متقاضیان واجد شرایط برای دریافت وام ودیعه مسکن به 19 بانک و مؤسسه اعتباری برای دریافت وام‌های 50، 30 و 15 میلیونی معرفی می‌شوند.

 طبق اظهارات مسئولان راه و شهرسازی نرخ سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن 13 درصد با سررسید یکساله خواهد بود. طبق این معیار، محاسبه سود وام 50 میلیونی طی یکسال، ماهانه حدود 540 هزار تومان، 30 میلیونی حدود 320 هزار تومان و برای وام 15 میلیونی حدود 160 هزار تومان خواهد بود.

مشمولان دریافت وام کمک ودیعه مسکن

به گفته مسئولان این طرح باهدف کمک به مستأجران اجرایی می‌شود و پنج گروه :(کارگران، حقوق‌بگیران ثابت، مشمولان کمیته امداد، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار) مورد هدف این طرح هستند. البته در خصوص حقوق‌بگیران ثابت اولویت با ازدواج‌های جدید و خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر است.

 قابل عنوان است که تعیین گروه‌های هدف بر عهده وزارت راه و شهرسازی است. این وام‌ها برای افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند و صلاحیت آن‌ها مورد تأیید قرارگرفته باشد، در روزهای آتی پرداخت خواهد شد.

متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌بایست طبق شرایط مندرج در آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی از شرایط :(داشتن فرم (ج) سبز، نداشتن سابقه مالکیت از سال 1384 به بعد، متأهل و یا سرپرست خانوار بودن، داشتن سابقه 5 سال سکونت در شهر موردتقاضا) برخوردار باشند.

متقاضیان می‌بایست دارای اجاره‌نامه رسمی و یا اجاره‌نامه ثبت‌شده در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور باشند. داشتن کد رهگیری برای متقاضیان الزامی است.

تسهیلات مذکور با نرخ سود 13 درصد و با سررسید یکساله به مستأجرانی که توسط راه و شهرسازی احراز صلاحیت شوند، پرداخت می‌شود.

 ضمانت وام کمک ودیعه مسکن

به گفته مسئولان این طرح، ضمانت وام کمک ودیعه مسکن می‌تواند: ( گواهی کسر از حقوق، استفاده از مستمری یا سهام عدالت، سپردن چک، سفته و یا ضامن موردقبول بانک عامل) باشد. چنانچه شخصی نتواند بخشی از ضمانت‌نامه را به بانک ارائه دهد مشمول بند 8 مصوبه ستاد ملی کرونا خواه شد که طی آن می‌بایست برای وام‌های 50 و 30 میلیونی، چک، سفته و یک ضامن و برای وام 15 میلیونی چک و سفته بدون ضامن به بانک عامل ارائه دهد.

طبق این ابلاغیه از بانک‌های عامل خواسته‌شده که در چارچوب این بندها عمل کرده و چنانچه بانکی درخواست وثیقه بیشتری کند، متقاضیان می‌توانند مراتب شکایت خود را به بانک مرکزی اعلام نمایند.

ثبت‌نام اولیه وام کمک ودیعه مسکن

ثبت‌نام اولیه متقاضیان وام کمک ودیعه مسکن از طریق سامانه پیامکی وزارت راه و شهرسازی انجام گرفت. متقاضیان این وام از روز شنبه 14 مردادماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سر شماره پیامکی 300073640 از طریق تلفن همراه خود تا تاریخ 9 مردادماه ثبت‌نام اولیه خود را انجام دادند.

پس از بررسی‌های وزارت راه و شهرسازی این سازمان اعلام کرد، متقاضیان می‌توانند در سامانه tem.mrud.ir  ثبت‌نام کنند. پس از احراز صلاحیت و واجد شرایط بودن، مشخصات متقاضیان به بانک مرکزی ارسال و دستورالعمل اجرایی آن به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود.

البته متقاضیان جامانده از این طرح نیز تا 20 مرداد مهلت داشتند نسبت به ارسال پیامک و ثبت‌نام اولیه خود اقدام کنند. طبق مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، این وام باهدف کمک به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه در سال جاری پرداخت می‌شود.

 ودیعه مسکن به نام «مرابحه خرید کالا و خدمات» تغییر یافت

درحالی‌که گفته می‌شود وام کمک ودیعه مسکن با توجه به سودی که برای آن در نظر گرفته‌شده است، ازنظر شرعی اشکال دارد، و برخی مراجع و صاحب‌نظران نیز این مورد را تأیید کردند، موضوع این تسهیلات از عنوان «ودیعه مسکن» به «مرابحه خرید کالا و خدمات» تغییر یافت. اما همچنان سود آن 13 درصد خواهد بود. این تغییرات فقط در ظاهر و نام این تسهیلات آورده شده است. ولی همچنان این اشکال شرعی به سود بالای این تسهیلات وارد است.

لذا بانک مرکزی در ابلاغیه جدید خود اعلام کرد که تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی موظف‌اند پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، نسبت به پرداخت این تسهیلات در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات بر اساس دستورالعمل‌های اجرایی اقدام نمایند. 

آیا ثبت نام وام کمک ودیعه مسکن قابل تمدید است؟

خبرها حاکی از آن است که ثبت نام وام کمک ودیعه مسکن تمدید نخواهد شد. به گفته مدیر کل وزارت راه و شهرسازی ثبت نام این وام قابل تمدید نخواهد بود. وی افزود:« این وام به قراردادهای اجاره پس از چهارم مردادماه می رسد یعنی افرادی که پس از این تاریخ اقدام به اجاره واحدهای مسکونی خود کرده اند. و اگر منابع وجود داشت، افراد بیستری را پوشش می دهیم».

وی افزود:«پیش‌بینی‌شده تا یک‌میلیون خانوار این وام را دریافت کنند و اگر منابع وجود داشت، متقاضیانی که در ابتدای سال جاری تمدید قرارداد دارند را نیز مشمول این طرح خواهیم کرد».

چکیده

چندهفته‌ای است بحث اعطای وام مسکن به مستأجران در محافل خبری در صدر اخبار مربوط به حوزه مسکن قرارگرفته است. این روزها شرایط اقتصادی کشور به‌گونه‌ای است که اقشار کم‌درآمد جامعه را تحت‌فشار زیادی قرار داده است. شیوع ویروس کرونا از یک‌سو، گرانی‌های اخیر از سویی دیگر، سبب شده تا اقشار آسیب‌پذیر جامعه در فشار اقتصادی حداکثری باشند.

این روزها خبر وام کمک ودیعه مسکن در رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار داغ است. این خبر برخی انتقادات را نیز به همراه داشت. برخی معتقدند که این وام با سود 13 درصدی که دارد نمی‌تواند گره‌گشای مستأجران باشد. برخی مسئولان نیز این ادعا را رد کرده و می‌گویند این وام می‌تواند تا حدودی به ثبات بازار مسکن و اجاره‌بها کمک کند.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.