Green Melk
Green Melk@
Green Melk

چه موقع و چگونه باید دودکش را تمیز کنیم؟

‏64 ‏1399/06/07

تمیز کردن دودکش

دودکش ها برای اطیمنان از استفاده بی خطر به بررسی و نظافت منظم نیاز دارند. هنگامی که هیزم درون شومینه می سوزد و یا بخاری به مدت 5 الی 6 ماه دائم کار می کند حتما برای اطمینان از عدم مسدود بودن مجاری دودکش باید تمیز شود. با فرارسیدن فصل سرما یکی از ضروری ترین اقداماتی که در جهت ایمنی خانه باید انجام دهید تمیز کردن دودکش های موجود در خانه است. اگر دودکشی گرفته باشد و مجاری آن توسط آلاینده های ناشی از سوختن هیزم و غیره مسدود شده باشد می تواند موجب خطر مرگ برای اعضای خانواده شود. بنابراین اگر در آستانه ی سرما هستید حتما برای دفع هر خطر احتمالی نسبت به تمیز کردن دودکش های خانه خود اقدام کنید.

چند وقت یکبار باید دودکش را تمیز کنیم؟

ما باید دست کم سالی یک مرتبه  که کرئوزوت در مجاری لوله دودکش جمع آوری می شود دودکش خانه خود را بررسی و نظافت کنیم. کرئوزوت یکی از آلاینده های روغنی سیاه رنگ است که در نتیجه سوختن چوب بوجود می آید و به مرور زمان میزان تراکم این آلاینده در دودکش زیاد می شود و سبب مسدود سازی دودکش می شود.

اگر به دلیل شرایط زندگی که دارید زیاد از شومینه و بخاری استفاده می کنید باید چندین مرتبه در سال دودکش خانه خود را تمیز کنید. استفاده زیاد از شومینه چوب سوز سبب تجمع زیاد کرئوزوت در مجاری لوله دودکش شومینه می شود و خطر آن نیز افزایش می یابد. مواقعی که از شومینه استفاد نمی کنید ممکن است لوله دوکش خانه شما محل امنی برای زندگی برخی از حیوانات و جانوران شود که در این صورت اجزای باقیمانده از فضولات و لانه این حیوانات در لوله دودکش گیر می کند و از این نظر بر عملکرد دودکش تاثیر زیادی می گذارد و امکان بروز خطر نیز افزایش می یابد.

 علاوه بر این نشانه هایی که برای تمیز کردن دودکش خانه بیان شده است. در مواردی از جمله پایین آمدن دوده و کرئوزوت از مسیر دودکش به بخاری و شومینه و تشکیل شدن پرده ای ضخیم از دوده و مواد آلاینده سیاه حتما نسبت به نظافت و تمیز کردن دودکش خانه خود اقدام نمایید.

بهترین زمان برای تمیزکردن دودکش خانه چه موقع است؟

به طور کلی ایده آل ترین زمان تمیز کردن دودکش خانه قبل از شروع فصل سرد سال است. در صورتی که می خواهید در فصل پاییز از شومینه و بخاری خانه استفاده کنید تمیز کردن و نظافت دودکش را به اواخر فصل تابستان موکول کنید. اما اگر تا به کنون شومینه خانه خود را راه اندازی نکرده اید و به تازگی در محلی جدید ساکن شده اید حتما قبل از راه اندازی شومینه و بخاری خانه خود یک نگاه اجمالی به لوله دودکش بیندازید و از آزاد بودن مجاری دودکش مطمئن شوید.

چگونه دودکش خانه خود را تمیز کنیم؟

پیشنهاد می کنیم برای دقت در تمیزکردن دودکش منزل خود از یک استادکار ماهر استفاده کنید. تمیز کردن دودکش نیازمند ابزار، تجربه و مهارت خاصی است. اما در صورتی که خود می خواهید این کار را بر عهده بگیرید و درهزینه ها صرفه جویی کنید مراحل زیر را انجام دهید.

بررسی دقیق دودکش

به پشت بام منزل خود بروید و با استفاده از یک چراغ قوه درون دودکش خانه خود را با دقت نگاه کنید. یک تکه چوب بردارید و بر نوک آن پارچه ای سفید ببندید و به آرامی درون مجرای لوله دوکش بکشید. این کار را نیط می توانید با یک چاقوی پلاستیکی و یا یک خودکار انجام دهید. در صورتی حجم آلاینده هایی که درون دودکش شما زیاد باشد و پارچه سفید را به اندازه کافی سیاه و روغنی کرده باشد وقت آن رسیده که دودکش خانه خود را تمیز کنید.

مادامی که مجرای دودکش خانه خود را تمیز می کنید از نبود لانه حیوانات در درون دوکش مطمئن شوید.

اندازه مجرای دودکش خانه خود را بگیرید

قبل از اینکه اقدام به تمیزکردن دودکش خانه خود کنید باید برای راحتی در نظافت دودکش نسبت به اندازه دقیق مجرای دودکش خانه خود آگاهی داشته باشید. بنابراین با دقت اندازه لبه های سر دودکش را تا پایین بگیرید و در جایی یاداشت کنید. اگر گرفتن اندازه مجرای دودکش برایتان ناممکن است اندازه آن راه به طور تقریبی تخمین بزنید.

تهیه ابزار و لوازم مورد نیاز

بورس تمیز کننده دودکش

  • بورس تمیز کننده دودکش براساس اندازه دودکش
  • لوله و یا چوب بلند برای تمیز کردن مجاری دودکش. دقت کنید چوب و یا لوله پلاستکی که تهیه می کنید به اندازه ای باشد که به ته دودکش هم برسد.
  • ماسک ضد گرد و غبار
  • نردبان بلند
  • چند تکه پارچه
  • یک مقوا یا ورقه پلاستیکی اندازه برای بستن شومینه
  • چسب و نخ به اندازه کافی
  • عینک محافظ

خانه را آماده کنید

از آنجایی که کار تمیز کردن دودکش با گرد و خاک و ریزش آلاینده ها و دوده های سیاه رنگ همراه است برای جاوگیری از گسترش آلودگی بهتر است فرش ها و قالیچه هایی که به محل شومینه نزدیک است را جمع آوری کنید و بر روی کف خانه یک تکه پارچه پهن کنید تا در صورت ریزش آلودگی و دوده کف اتاق ها کثیف و سیاه نشوند.

آماده سازی شومینه

قبل از تمیز کردن دودکش محل شومینه را با استفاده از ورقه پلاستیکی یا مقوایی مسدود کنید تا در هنگام تمیزکردن دودکش از بالا آلودگی و دوده وارد خانه نشود.

مراحل نظافت و تمیز کردن دودکش خانه

نظافت از بالا به پایین دودکش

 

نظافت از بالا به پایین دودکش

اگر پشت بام خانه شما به اندازه کافی امن است به وسیله نردبان به بالا بروید و تمامی تجهیزات و وسایلی را که در بالا اشاره نمودیم را در یک کیف بزرگ با خود به بالای پشت بام ببرید. کلاهک و یا درپوش دودکش را با دقت بردارید و بورس مخصوص تمیز کردن دودکش را به چوب یا لوله پلاستیکی متصل کنید و به آرامی مجاری دودکش را از همان ابتدا به پایین تمیز کنید. بورس را آنقدر درون مجاری دودکش بکشید تا از تمیزشدن دودکش مطمئن شوید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دودکش به اندازه کافی تمیز شده باشد. توجه داشته باشید در حین انجام این کار عینک محافظ چشم را بگذارید و برای جلوگیری از ورود دوده به دهان و ریه ماسک صورت بزنید. بعد از نظافت با بورس سیمی چند تکه پارچه را دور چوب و یا لوله پلاستیکی بلند بپیچانید و محلی را که یک مرتبه با بورس سیمی تمیز کرده اید را با این روش تمیز کنید.

بعد از اینکه کاملا مطمئن شدید که مجاری دودکش را از بالا به پایین تمیز کرده اید درپوش و کلاهک دودکش را سرجایش بگذارید و به سراغ شومینه بروید.

نظافت از پایین به بالای دودکش

 

مراحل تمیز کردن دودکش

اگر بنا به هر دلیلی نمی توانید از نرده بان بالا بروید و به پشت بام خانه خود برسید. از روش تمیزکردن پایین به بالای دودکش استفاده کنید. در این روش باز هم مثل روش فوق بورس سیمی را به نوک چوب و لوله پلاستیکی متصل کنید و از ابتدای دهانه دودکش تا بالا را با بورس سیمی تمیز کنید. این کار را آنقدر تکرار کنید که مطمئن شوید دوده وآلاینده های دودکش کاملا نظافت و تمیز شده اند. در آخر نیز مانند روش بالا یک مقدار پارچه با استفاده از نخ و یا چسب به دور میله پلاستیکی و یا چوب ببندید و بعد از تمیز کردن با بورس سیمی محل دودکش را با میله و پارچه با دقت تمیز کنید.

تمیز کردن شومینه

 

تمیز کردن شومینه

بعد از اینکه مراحل تمیزکردن دودکش را به پایان رساندید و از نظافت آن مطمئن شده اید به سراغ شومینه بروید و ورقه پلاستکی و یا مقوایی که برای عدم ورود دوده و آلاینده های دودکش روی شومینه نصب کرده اید را به آرامی بردارید و با استفاده از جارو برقی و یا جاروی دستی آلایند هایی که به پایین ریزش کرده اند را به آرامی جارو کنید و در آخر با یک پارچه نمدار کل شومینه رو چند مرتبه تمیز کنید.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.