Green Melk
Green Melk@
Green Melk

12 عامل تاثیر گذار بر تعیین قیمت ملک

‏69 ‏1399/03/11

آیا می‌دانید چه عواملی می‌تواند بر روی قیمت ملک تاثیر بگذارد؟ در این مقاله به چند عامل کلیدی که بروی قیمت ملک تاثیر می‌گذارد اشاره خواهیم کرد. لطفاً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت ملک

 

خواه قصد خرید ملک و یا فروش ملک را داشته باشید اولین پرسشی که در ذهن شما شکل می‌گیرد این است که قیمت و ارزش این خانه واقعاً چقدر است؟  قیمت مسکن و املاک روندی است که دائم در حال تغییر و دگرگونی است. در تعیین قیمت ملک عوامل متعددی تاثیر گذار هستند. اما در این میان چندین عامل هستند که تاثیر زیادی در قیمت ملک و مسکن دارند. در زیر به معرفی شماری از این عوامل تاثیر‌گذار می‌پردازیم.

موقعیت مکانی ملک

موقعیت یک ملک آشکارترین عامل مؤثر بر میزان ارزش یک ملک است. آیا ملکی که می‌خواهید بخرید یا بفروشید به مرکز شهر نزدیک است؟ آیا در منطقه پر تقاضای شهر قرار دارد؟ اگر ملک مورد نظر شما از لحاظ موقعیت مکانی در جای مناسبی باشد و به راحتی به سیستم حمل و نقل عمومی، مراکز خرید، مدرسه و اغذیه فروشی‌ها دسترسی داشته باشد مسلماً ارزش بیشتری دارد. امروزه مردم تمایل دارند که در نزدیکی محل کار و جایی که اوقاتشان به خوبی بگذرد زندگی کنند. از اینرو خانه و ملکی که از لحاظ برخی از این دسترسی‌ها در موقعیت خوبی باشد قطعاً یک عامل تاثیر گذار خیلی مهم در تعیین قیمت ملک به شمار می‌رود.

قیمت زمین

گاهی اوقات شرایط روانی در بازار که متاثر از تمایل فروش و عدم فروش زمین داران است در تعیین قیمت ملک نقش زیادی دارد. بنابراین هرچقدر قیمت زمین بالاتر برود قیمت آپارتمان و سایر املاک نیز افزایش می‌یابد.

نرخ سود وام

 

تاثیر نرخ بهره بر تعیین قیمت ملک

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت ملک نرخ بهره وام مسکن است. وقتی نرخ بهره وام مسکن بالا باشد این تأثیر زیادی در قیمت املاک و مستغلات دارد ، بنابراین احتمال رقابت در بازار املاک و مستغلات کمتر است و قیمت ها کاهش خواهد یافت. در مقابل، کاهش نرخ بهره به معنای ارزان تر بودن قیمت خرید است و قیمت ملک افزایش می یابد.

جمعیت و شکل‌گیری خانواده

هرچقدر جمعیت زیاد باشد و نرخ ازدواج بیشتر باشد و زاد ولد در جامعه رشد پیدا کند به تبع آن نیز افراد جامعه نیاز بیشتری به مسکن پیدا می‌کنند و تقاضا برای مسکن بالاتر می‌رود. در سنوات گذشته خانوده‌های یک یا دو نفره درصد کمتر و خانوده‌های  5 تا 6 نفره درصد زیادتری را به خود اختصاص دادند اما در آغاز دهه 90 در ایران درصد این دو گروه جابه‌جا شدند به طوری که خانواده‌های دو نفره افزایش چشمگیری نسبت به خانوارهای 5 تا 6 نفره پیدا کردند و چون جمعیت مجردها در جامعه بالا رفته و نیاز به مسکن و سکونت این افراد نیز بیشتر شده و به دنبال آن تقاضا برای مسکن بالاتر رفته و عرضه مسکن نیز کاهش پیدا کرده است.

چشم انداز اقتصادی

عملکرد کلی اقتصاد نیز می‌تواند در بازار املاک و مستغلات تأثیر بگذارد. اگر در اقتصاد شاهد رشد شدید اشتغال و شرایط کاری عالی برای افراد بیکار باشیم. عده زیادتری از مردم توان و استطاعت مالی‌اشان افزایش می‌یابد و به راحتی می‌توانند از پس خرید ملک برآیند و این خود منجر به افزایش ارزش ملک می‌شود.

هزینه‌های ناشی از ساخت و ساز

 

تاثیر قیمت مصالح بر ملک

هرچقدر مصالح ساختمانی گران‌تر بشود و هزینه‌های بیشتری بر دست پیمانکاران و سرمایه‌گذارن حوزه املاک و ساختمان بگذارد اثرگذاری منفی در بازار مسکن و املاک می‌گذارد. بالا رفتن شاخص قیمت تولیدکننده و افزایش شاخص قیمت ریالی واردات که از رخدادهای بین‌المللی و نرخ ارز ناشی می‌شود در تعیین هزینه ساخت و ساز و به دنبال آن در تعیین نهایی قیمت ملک  تاثیر می‌گذارد.

عملکرد بازار مسکن

عملکرد بازار املاک و مستغلات در نزدیکی محل زندگی شما همچنین می‌تواند بر میزان ارزش ملک شما تأثیر بگذارد. اگر تقاضای کمی برای خانه های محله زندگی شما وجود داشته باشد و املاک فروشی در زیر قیمت درخواست شده فروخته شوند باید شاهد کاهش ارزش قیمت ملک خود باشید.

نرخ اجاره‌بها

با افزایش نرخ اجاره‌بها مالکان انگیزه کمتری برای فروش ملک خود دارند و به طور کلی ارزش فرضی و انتزاعی ملک در بین مردم بیشتر می شود. از اینرو این عامل اثری هم‌جهت با تعیین قیمت مسکن دارد.

امکانات و اندازه ملک

امکانات رفاهی و اندازه کلی یک ملک نیز می‌تواند بر ارزش‌گذاری آن تاثیر به سزایی بگذارد شاید یک خانه چهار خوابه نسبت به یک خانه دو خوابه در همان محله به قیمت بیشتری به فروش برود و برای مشتری بیشتر جذابیت داشته باشد. در حالی که امکاناتی از قبیل اتاق خواب بیشتر، پارکینگ خودرو، استخر و سونا و مراکز تفریحی در نزدیکی خانه نیز تاثیر بیشتری بروری قیمت ملک دارد. در شهرهای شلوغ‌تر و پر رفت و آمد عدم وجود پارکینگ و زیاد بودن پارکینگ عاملی حیاتی دیگر در تعیین قیمت ملک دارد. بنابراین هرچقدر امکانات رفاهی یک ملک بیشتر باشد به دنبال آن نیز قیمت ملک بیشتر می‌شود و ارزش آن نیز نسبت به خانه‌های همجوار که امکانت کمتری دارند بیشتر است.

زیبایی و ظاهر خوب

نمی‌توان زیبایی خیابان و محله‌ای  که ملک مورد نظر شما در آن قرار دارد را دست کم گرفت. در بازار املاک و مستغلات تاثیر اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است. و اینکه اگر خانه شما نمای چشم نواز و گیرایی داشته باشد و خیابان و گذری که ملک در آن قرار دارد مورد پسند خیلی از مردم بود بدون شک ارزش ملک شما چند میلیون بیشتر خواهد بود.

تسهیلات بانک‌ها

 

تسهیلات بانک بر قیمت ملک

هرچقدر توان و استطاعت مالی مردم کمتر باشد و بانک‌ها روندی دشوار برای اعطای وام و تسهیلات بانکی به مردم داشته باشند افراد کمتری برای خرید ملک اقدام می‌کنند. بر همین اساس قیمت ملک نیز بیشتر می‌شود.

عرضه و تقاضا

اگر تقاضا بیش از عرضه در بازار باشد ، قیمت ملک افزایش می یابد. به این دلیل است که تعداد بیشتری از املاک در بازار وجود دارد و رقابت برای تأمین خانه باعث افزایش قیمت می شود.

پیشنهاد مجموعه املاک و مستغلات خانه سبز

عوامل بسیاری در تعیین قیمت ملک تاثیر دارند. در این مقاله سعی کردیم که به شاخص‌ترین و مهم‌ترین این عوامل اشاره کنیم. اگر به دنبال خرید، فروش، اجاره ملک هستید مجموعه املاک و مستغلات خانه سبز را انتخاب کنید مجموعه املاک و مستغلات خانه سبز با مدیریت مهندس مسلم نادری دارای چندین سال سابقه در صنعت املاک و مستغلات کشور است. این مجموعه بخاطر داشتن چندین مشاور برتر و با تجربه و دارا بودن چند شعبه در ایران جزو ۶۰ بنگاه املاک و مستغلات برتر در کشور است. املاک خانه سبز اولین دفتر املاک در کشور است که از سیستم پیشرفته مچینگ استفاده می‌کند، سیستمی که مشخصات فروشنده و ملک او را ذخیره می‌کند و به تمامی خریدارانی که مشخصات آنها در سیستم وجود دارد و شرایط خرید آن ملک را دارند پیامک ارسال می‌کند. بدین ترتیب فروشنده و خریدار زودتر به خواسته خود می‌رسند.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.