Green Melk
Green Melk@
Green Melk

7 نکته مهم سرمایه گذاری در اجاره دادن ملک

‏35 ‏1399/05/25

سرمایه گذاری ملک

سرمایه گذاری در ملک یک اقدام هوشمندانه است. با این کار به عنوان مالک یا موجر از ملک خود سود حاصل می‌کنید. در عین حال وقتی موضوع به سمت املاک و مستغلات کشیده می‌شود راستی آزمایی و پیگیری دقیق شما حیاتی است. علی الخصوص هنگامی که شما با هدف اجاره دادن اقدام به سرمایه‌گذاری در ملک می‌کنید این بحث جدی‌تر است. در این زمینه سرمایه‌گذاری ناچیز می‌تواند ضربه‌ای مهلک بر دارایی‌ها شما باشد.

آن طور که به نظر می‌رسد سرمایه گذاری در یک ملک خوب کار آسانی نیست. برای رسیدن به بهترین انتخاب‌ اندکی زمان‌بر است و نیاز به تحقیق و تفحص دارد. هنگامی که می‌خواهید ملکی را برای اجاره دادن بخرید آیا می‌دانید باید چه پرسش‌هایی را مطرح کنید؟ آیا می‌دانید از چه مشخصات و ویژگی‌هایی باید دوری کنید؟ با خواندن این مقاله یاد می‌گیرید که چگونه به طور هوشمندانه‌ای در ملک سرمایه‌گذاری کنید. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

به قیمت مناسب بخرید

اینکه یاد بگیرید و بفهمید چقدر سرمایه برای یک ملک لازم است نیازمند تفکر و تحقیق و پرس‌جو است. شما می‌خواهید تا جایی که راه دارد چیزی را به کمترین قیمت بخرید. بسیار خب، اما به عنوان مثال اگر یک ملک کلنگی بخرید خب طبیعتاً تا تکمیل و ساخت آن هزینه سنگین‌تری روی دست شما می‌گذارد. به همین صورت ملکی که در یک محله ناجور باشد نیز به سختی یا محال است بتوان آن را به اجاره گذاشت و سودی که شما انتظارش را داشتید به یک ورشکستگی بزرگ تبدیل می‌شود. چند محله را بررسی کنید تا میانگین اجاره‌بها‌های ملک‌های گوناگون دستتان بیاید. باید آنقدر در این زمینه آگاهی کسب کنید که تا وقتی یک ملک اجاره‌ای را دیدید اجاره‌بهای حدودی آن را حدس بزنید. اگر یک ملک مناسب با قیمت خوب به شما پیشنهاد داده شد پس از اندکی تحقیق و پرس و جو در خرید آن تعلل نکنید.

هزینه انشعابات و مالیات را فراموش نکنید

خیلی راحت می‌توان هزینه های دیگری که به خرید ملک ارتباط دارد را فراموش کرد و از قلم انداخت. هزینه‌ها و مخارجی مثل انشعابات (آب، برق، گاز، تلفن)، وام مسکن و مالیات که می‌توانند نقش به سزایی در تعیین مقدار اجاره بها داشته باشند ممکن است باعث فراموشی شود. هنگامی که ملکی برای برای خرید در نظر گرفته‌اید باید حساب کنید که چقدر این ملک هزینه‌های جانبی دارد. با این حال به یاد داشته باشید اگر مقدار اجاره بهای شما زیاد باشد نمی‌توانید مستاجر را جذب ملک خود کنید.

در یک محله خوب ملک بخرید

اکثر شهرها و شهرستان‌ها از کوچک گرفته تا کلان شهرها دارای برخی از محله‌های معروف برای اجاره دادن هستند. شاید با خود بگویید حتما در منطقه گران و لوکس ملک می‌خرم و آن را اجاره می‌دهم اما باید بدانید که اکثر مردم متمول و پولدار نیستند که بتوانند در این مناطق اجاره کنند. بنابراین، شاید برای چنین جاهایی متقاضی کمتر باشد که به دنبال این امکان دارد خیلی دیرتر به سود برسید.

در انتخاب محله خیلی دقت کنید. برای این منظور تا می‌توانید تحقیق و پرس و جو کنید و از دیگران نسبت محله‌ای که می‌خواهید در آن ملک بخرید مطمئن شوید. برخی از محله‌ها ممکن است امنیت و آرامش لازم را نداشته باشند و همسایگان خلافکاری در آن محل زندگی کنند. از اینرو اگر با چشم بسته در این محله‌ها خانه خریدید شاید نتوانید آن را اجاره دهید و بنابراین ضرر خواهید کرد.

بودجه تعمیرات

تقریبا هر ملکی که شما می‌خرید نیاز به برخی از تعمیرات و بازسازی‌های جزیی دارد که بتوانید بهتر آن را برای اجاره بگذارید. اگر ملکی که می‌خرید نیاز به هیچ گونه تعمیر و نوسازی نداشت برای شما امتیاز محسوب می‌شود و سرمایه گذاری که کردید خوب است. به هرحال نسبت به هزینه های تعمیراتی که قرار است برای خانه‌ای که تازه خریده‌اید آگاهی کسب کنید.

آگاهی از ریسک‌ها

همانند دیگر مسائلی که به املاک مربوط می شود، خرید ملک اجاره‌ای کم ریسک نیست. باید نسبت به این ریسک‌ها اطلاع و آگاهی داشته باشید. در زیر به چندین ریسک مهم در خرید ملک اجاره‌ای اشاره خواهیم کرد:

  • شاید از ملک اجاره‌ای که می‌خرید آن طور که پیش بینی می‌کرید سودی حاصل نکنید.
  • ممکن است ملک اجاره‌ای شما تعمیرات و نوسازی‌هایی زیادی بردارد.
  • شاید مالیات خرید ملک یکباره افزایش پیدا کند.
  • شاید بازار مسکن نوسانات مخربی داشته باشد.
  • ممکن است مستاجران شما خوب نباشند و به خوبی از ملک شما نگهداری نکنند و باعث شوند ملک شما به تعمیرات هزینه بری دچار شود.

زیاد بروی خطراتی که در بالا ذکر کردیم تمرکز نکنید چرا که اگر هرکسی روی این ریسک‌ها تاکنون تمرکز می‌کرد اساساً هیچ کسی تاکنون ملکی خریداری نمی‌کرد ولی این به این معنی نیست که نسبت به این خطرات بی‌خیال باشید. هیچ سرمایه‌گذاری به طور کامل از نظر رونق و شکوفایی تضمین شده نیست. فقط باید هرکاری را با چشم بسته انجام ندهید و خطرات و ریسک‌های احتمالی آن را پیش بینی کنید.

مدیریت ملک اجاره‌ای

هنگامی که ملک خود را خریدید و آن را برای اجاره نزد بنگاه املاک گذاشتید باید مدیریت خانه خود را یا خود برعهده بگیرید یا شخصی را برای این کار اجیر کنید که از طرف شما مدیریت ملک شما را برعهده بگیرید. شاید نتوانید هر موقع که بنگاه املاک شما را جهت حضور یا رفع مشکلات خانه خواستند به طور دائم در دسترس باشید. برای همین امر لازم است برای مدیریت ملک اجاره‌ای خود چاره‌ای بیندیشید. در خارج از کشور و در برخی از کشورها آژانس‌های مدیریت ملک وجود دارد که شما بعد از آنکه ملک خود را به اجاره گذاشتید تمامی امور خانه خود را به دست آژانس مدیریت ملک می‌سپارید و آنها تمامی امور خانه از تعمیرات و نوسازی گرفته تا مسائل حقوقی را بر عهده می‌گیرند و از این بابت از مالک وجهی را دریافت می‌کنند.

تعیین مقررات و پایبندی به آن

برخی از مستاجران متاسفانه تابع قوانین و برخی از اصول نیستند و اگر چارچوبی برای آنها مشخص نشود قطعا مشکلاتی برای شما بوجود می‌آورند. البته ناگفته نماند شاید یک درصد مستاجر‌ها این گونه رفتار کنند! به هرحال افرادی هستند که ممکن است سر ماه اجاره خود را به موقع پرداخت نکنند یا نسبت به پرداخت قبوض آب، برق، گاز و .. بی تفاوت باشند که همین امر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شود یا ممکن است رفتارهای خارج از عرف جامعه انجام دهند و موجب آزار و اذیت بقیه همسایه‌ها شوند و مواردی از این دست که ممکن است هربار به شما که مالک خانه هستید یک شوک وارد کند. برای همین موضوع بهتر است از اول در حضور مشاور املاک برای خود چارچوب و مقرراتی تعیین کنید که مستاجر در این چارچوب و اصول قدم بردارد. البته این بدین معنی نیست که مستاجر را اذیت کنید و رفتاری دیکتاتور مآبانه با او داشته باشید باید تمامی اقداماتی که می‌کنید قانونی و مطابق عرف جامعه باشد. بعد از اینکه این چارچوب‌ها را تعیین کردید باید به آنها پایبند باشید و مستاجر هم به صورت مسالمت آمیز از این چارچوب پیروی کند.

پیشنهاد مجموعه املاک و مستغلات خانه سبز

اگر به دنبال خرید خانه و ملک هستید و برای اولین بار می‌خواهید این کار را انجام دهید. برای اینکه خرید و سرمایه‌گذاری شما بیشترین سود و بازدهی را داشته باشد همین الان به فهرست خانه‌ها و ملک‌های فروشی ما در وبسایت املاک خانه سبز مراجعه کنید. املاک و مستتغلات خانه سبز با داشتن چندین شعبه برتر در کشور و قرار گرفتن در بین 100 املاک برتر در ایران پیشتاز در این عرصه است.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.