Green Melk
Green Melk@
Green Melk

تأثیر اخذ کد رهگیری در معاملات ملکی

‏12 ‏1399/05/04

 

حتماً تابه‌حال در زمان عقد یک قرارداد ملکی عبارت کد رهگیری به گوشتان خورده است. اگر هنوز نمی‌دانید کد رهگیری چیست و تأثیر اخذ کد رهگیری در معاملات ملکی را نمی‌دانید مقاله را تا انتها بخوانید. به‌طور معمول روزانه در سطح کشور معاملات بسیاری درزمینه‌ی خرید و فروش، رهن و اجاره املاک صورت می‌گیرد. آگاهی کامل با قوانین و ضوابط مربوط به معاملات ملکی ازجمله مواردی است که برای هر فردی لازم و ضروری است. یکی از قوانینی که جهت شفاف‌سازی خریدوفروش املاک به تصویب رسیده، ثبت کد رهگیری جهت انجام کلیه معاملات ملکی است.

کد رهگیری چیست؟

در سال‌های نه‌چندان دور طبق روال سنتی مابین طرفین معامله‌کننده املاک یک مبایعه‌نامه نوشته می‌شد. این روال سنتی همیشه با مشکلاتی از قبیل کلاه‌برداری مواجهه می‌شد. برای جلوگیری از بروز این‌گونه مشکلات در سال 1387 سامانه ثبت معاملات و املاک در کشور راه‌اندازی شد. طبق آیین‌نامه‌های این سامانه مشاورین املاک موظف شدند معاملات را در این سامانه ثبت و کد رهگیری دریافت کنند. در ضمن مشاورین املاک موظف هستند طبق قراردادی معتبر تمام اطلاعات ملک اعم از کد پستی، آدرس کامل ملک و مشخصات کامل طرفین معامله را در این سامانه ثبت کند. در صورت تأیید معامله توسط این سامانه یک کد پیگیری سیزده‌رقمی برای قرارداد موردنظر صادر می‌شود، که به آن کد رهگیری می‌گویند. طبق این مصوبه، دولت کلیه دفاتر مشاورین املاک را به تجهیز نرم‌افزار و سخت‌افزار موردنیاز برای دریافت کد رهگیری ملزم کرده است. تمام مشاورین املاک کشور می‌توانند به‌صورت آنلاین اطلاعات مربوط به یک ملک را ثبت و استعلام نمایند.

تأثیر اخذ کد رهگیری در معاملات ملکی

با وجوداینکه چند سالی از راه‌اندازی سامانه ثبت معاملات و املاک در کشور می‌گذرد ولی هنوز هستند دفاتر و مشاورین املاکی که از همان روش سنتی و قدیمی در معاملات ملکی استفاده می‌کنند. این مشاورین املاک یا مجوز فعالیت ندارند و یا اینکه به تجهیزات و امکانات ثبت الکترونیک دسترسی ندارند. دسترسی به کد رهگیری و ثبت معاملات به‌صورت رسمی و قانونی مزایایی داردکه دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. بدون تردید تأثیر اخذ کد رهگیری در معاملات ملکی مزایای بی‌شماری برای طرفین معامله خواهد داشت.

1-تضمین امنیت معاملات ملکی

طبق ماده 1305 قانون مدنی، اسناد عادی به‌هیچ‌عنوان اعتبار اسناد رسمی و قانونی را نخواهند داشت چراکه در صورت بروز مشکل و یا کلاه‌برداری برای پیگیری خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل خواهیم شد. در اسناد عادی امکان تکذیب، جعل، کلاه‌برداری به حداکثر خواهد رسید. به‌طورکلی برای پیشگیری از بروز این‌گونه مشکلات پیشنهاد می‌کنیم در معاملات ملکی خود از قراردادهای رسمی استفاده کنید و با دریافت کد رهگیری و استعلام ملک موردنظر خیال خود را از بابت صحت‌وسقم معامله راحت کنید.

2-جلوگیری از فسخ یک‌طرفه قرارداد توسط یکی از طرفین به دلایل مختلف

در بعضی موارد پیش‌آمده که از زمان ثبت قرارداد تا انتقال سند مدت‌زمانی طولانی گذشته است. اگر خریدار یا فروشنده در این مدت‌زمان به دلایل مختلفی ازجمله نوسانات قیمت، سعی در فسخ قرارداد به‌صورت یک‌طرفه و یا دریافت امتیازات بیشتری کند. در این صورت است که عقد قرارداد رسمی و دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت‌اسناد و املاک کشور به کمک شما خواهد آمد. و طرف معامله شما نمی‌تواند چنین دامی را برای شما پهن کند.

3-پیگیری راحت و سریع در مراجع قضایی

درصورتی‌که قرارداد معاملات شما به‌صورت رسمی ثبت شود. و کد رهگیری را از سامانه ثبت املاک دریافت کرده باشید، به‌راحتی می‌توانید شکایات و مشکلات خود را از طریق مراجع قضایی ذی‌ربط پیگیری کنید.

4-اطمینان خاطر در معاملات

شاید شما نیز شنیده باشید که درگذشته، فردی یک ملک را به چندین نفر فروخته و یا اجاره داده است. تعدد این قبیل پرونده‌ها در مراجع قضایی سبب شد تا راه‌حل ثبت قانونی ملک و دریافت کد رهگیری مطرح و اجرایی شود. با ورود این سامانه به دفاتر مشاورین املاک دیگر از این قبیل پرونده‌ها کمتر می‌توان یافت.

5-نداشتن امکان جعل

کلیه مفاد این قراردادها، چاپی بوده با داشتن بارکد و هولوگرام، که همین امر امکان جعل را به صفر رسانده است. پس با خیال راحت می‌توانید معامله خود را به سرانجام برسانید. توجه داشته باشید که یک معامله بدون دغدغه و بی‌دردسر زمانی به سرانجام خواهد رسید که با تمام قوانین و ضوابط مربوطه آشنایی کامل داشته باشید.

6-استعلام وضعیت ملک و ثبت قرارداد

خب همان‌طور که اشاره کردیم طرفین معامله می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کد ملی و کد رهگیری خود را وارد کرده و از صحت و درستی قراردادشان آگاه شوند. برای اینکه از آینده مکان ملکی که خریده‌اید نیز اطلاعات کافی را داشته باشید، کافی است با در دست داشتن کد رهگیری به شهرداری منطقه خود مراجعه کرده و از نبودن ملک در طرح‌های توسعه شهری خیالتان راحت شود.

7-پیگیری دریافت نکردن به‌موقع وجه مورد معامله

چنانچه فروشنده در زمان مقرر ملک را تحویل خریدار داده و وجه مورد معامله را دریافت نکرده و یا مستأجر در پرداخت اقساط اجاره‌بهای خود به صاحب‌خانه کوتاهی کند، فروشنده و یا مالک می‌توانند از طریق کد رهگیری موضوع را پیگیری کند. بنابراین قراردادهای رسمی در مراجع قضایی و انتظامی از اعتبار بیشتری نسبت به قراردادهای سنتی و دستی برخوردارند چراکه علاوه بر رضایت طرفین، پیگیری آسان‌تری را برای طرفین معامله به همراه خواهد داشت.

الزامی بودن دریافت کد رهگیری توسط مشاورین املاک

طبق قانون و بخشنامه صادره از وزارت صنعت و معدن در سال 97، تخصیص و اخذ کد رهگیری در تمامی معاملات ملکی اعم از خریدوفروش، رهن و اجاره ملک در سراسر کشور برای تمامی دفاتر املاک ضروری است و تخطی از این قانون تخلف محسوب شده و برخورد قانونی را در پی خواهد داشت. 

نکاتی برای دریافت کد رهگیری

برای خرید املاک و یا اجاره ملکی اولین نکته حائز اهمیت بستن قرارداد در دفاتر املاک معتبر و رسمی است. پس از اطلاع از سابقه دفاتر املاک، خواندن متن قرارداد در اولویت قرار دارد. داشتن کد پستی معتبر اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه برای گرفتن کد رهگیری داشتن کد پستی معتبر الزامی است. پس از طی این مراحل حتماً دقت کنید که کد رهگیری برای شما به‌صورت پیامک ارسال می‌شود. شما در لحظه می‌توانید با واردکردن این کد و کد ملی خود از صحت قرارداد اطمینان حاصل کنید. با توجه به اینکه مفاد این قراردادها توسط کارشناسان خبره و حقوقدانان سازمان صنعت و تجارت و نیز کارشناسان اتحادیه کشوری تنظیم‌شده، اما چنانچه هریک از طرفین به‌جز مفاد قرارداد خواسته و شروطی دارند می‌توانند در قسمت توضیحات قرارداد اضافه نمایند.

چکیده

در این مقاله به مفهوم کد رهگیری و تأثیر آن بر معاملات ملکی پرداختیم. به‌طورمعمول روزانه در سطح کشور معاملات بسیاری درزمینه ی خریدوفروش، رهن و اجاره املاک صورت می‌گیرد. آگاهی کامل با قوانین و ضوابط مربوط به معاملات ملکی ازجمله مواردی است که برای هر فردی لازم و ضروری است. یکی از قوانینی که جهت شفاف‌سازی خریدوفروش املاک به تصویب رسیده، ثبت کد رهگیری جهت انجام کلیه معاملات ملکی است. برای آنکه تأثیر کد رهگیری را در معاملات خود به عینه ببینیم، لازم است از این به بعد معاملات خود را به‌صورت شفاف و قانونی در سامانه ثبت املاک و معاملات کشور به ثبت برسانیم.


put picture
نوشته شده توسط: امید امیدی

دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی، از سال 1393 در زمینه ترجمه و ارائه محتوای فارسی و انگلیسی فعالیت خود را شروع کرده‌ام. پس از مدتی فعالیت در این زمینه علاقمندی خود را در گرایش تولید محتوا یافته و هم اکنون به عنوان کارشناس تولید محتوا با مجموعه خانه سبز افتخار همکاری دارم.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.