Green Melk
Green Melk@
Green Melk

روش‌های اصولی تحویل ملک از موجر چگونه است؟

‏16 ‏1399/05/08

طبق قانون تحویل و تسلیم  ملک به مستأجر در زمان مقرر، از تعهدات و وظایف اصلی موجر(مالک) به شمار می‌رود. در صورت تعلل و کارشکنی در این قضیه قانون وارد عمل شده و حکم تحویل برای موجر صادر خواهد شد. مگر اینکه به دلایلی از قبیل(آتش‌سوزی، سیل، زلزله و ...) تحویل ملک از سوی مالک امکان‌پذیر نباشد.

تحویل ملک

قانون در رابطه با اجاره ملک، برای مالک و مستأجر حقوق و شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفته است، که با آگاهی از این قوانین می‌توان تا حدودی از اختلاف‌نظر و دعواهای حقوقی و غیرحقوقی جلوگیری کرد. با آشنایی و رعایت این قوانین تا حدودی می‌توان از خسارت‌های احتمالی در آینده جلوگیری و تجربه دلپذیری برای خود ایجاد کرد.

بعد از توافق بر سر مبلغ اجاره خانه و امضای قرارداد (مبایعه‌نامه)، نوبت به مشخص کردن زمان تحویل ملک از موجر (صاحب‌خانه) می‌رسد. طبق معمول و عرف در اجاره‌نامه زمانی را برای تحویل ملک استیجاری مشخص می‌کنند که طبق زمان تعیین‌شده صاحب‌خانه موظف است ملک را با تمام امکانات و ملحقاتی که در قرارداد به‌صورت مکتوب آورده شده را به مستأجر تحویل دهد. در این مقاله با روش‌های درست و اصولی تحویل ملک از موجر آشنا می‌شوید، این قوانین و اصول به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرید و از خسارت‌های احتمالی که ممکن است در آینده دامن‌گیرتان شود تا حدی پیشگیری کنید. پ

شرایط تحویل ملک

طبق قانون تحویل ملک به مستأجر در زمان و تاریخ تعیین‌شده از تعهدات مالک است. درصورتی‌که موجر در تحویل به‌موقع ملک تعللی ایجاد نماید، طبق حکم قانون صاحب‌خانه ملزم به تحویل‌خانه به مستأجر خواهد شد. البته در شرایطی مانند آتش‌سوزی،سیل، زلزله و ... که تحویل ملک امکان‌پذیر نباشد قرارداد باطل خواهد شد. ضمن اینکه در متن قرارداد کاربرد ملک مورد اجاره (مسکونی، تجاری، کارگاهی و ..) نیز باید ثبت گردد. شرایط دیگری نیز می‌تواند طبق موافقت طرفین در بند قرارداد اضافه شود.

زمان تحویل ملک

طبق قراردادی که بین مالک و مستأجر بسته می‌شود، زمانی این قرارداد کامل می‌شود که تمامی موارد و بندهای آن تحقق پذیرفته باشد. طبق ماده 5 اجاره‌نامه تحویل ملک باید در تاریخ مشخص انجام شود. در قراردادهای رسمی و یا غیررسمی زمانی برای تحویل ملک به مستأجر تعیین و درج می‌شود که باید به امضاء دو طرف قرارداد برسد. موجر موظف است طبق توافق قبلی ملک را در زمان تعیین‌شده تحویل مستأجر دهد. چنانچه موجر خلاف بند درج‌شده در قرارداد عمل کند، مستأجر نیز می‌تواند از طریق قانون پیگیری نماید.

روش‌های درست و اصولی تحویل ملک از موجر

طبق قانون و عرف جامعه بعد از نوشتن متن قرارداد اجاره و امضای آن توسط مالک (موجر) و مستأجر، با توافق طرفین ملک موردنظر درزمانی مشخص تحویل مستأجر خواهد شد. نکته مهمی که حائز اهمیت است چگونگی تحویل ملک و روش‌های اصولی آن است که دانستن آن خالی از لطف نیست. رعایت این نکات چه هنگام خرید و چه اجاره ملک از جهات حقوقی و امنیتی برای شما الزامی است.

1-بازدید کلی ملک (چک کردن قسمت‌های مختلف ملک)

اگر  ملکی را اجاره کرده‌اید و طبق زمان مقرر باید ملک را تحویل بگیرید، همراه با موجر، یا نماینده‌ی قانونی وی تمام قسمت‌های محل موردنظر را چک کنید و لیست تمامی ابزار و امکانات ملک را بررسی و از سالم بودن آن مطمئن شوید. در چک‌لیست خود حتماً به نکات ریز نیز توجه کنید. در پایان باید این لیست به امضای طرفین(مالک، مستأجر، مشاور املاک یا شخص سوم ) رسیده و پیوست قرارداد خود قرار دهید. این مراحل در پایان مهلت قرارداد و هنگام تحویل ملک به موجر نیز انجام خواهد شد. این چک‌لیست می‌تواند در صورت بروز مشکل از سوی طرف مقابل شما مدرکی مستند و قابل‌اتکا باشد.

2-تحویل پارکینگ و انباری

هنگام تحویل ملک پارکینگ و انباری و سایر متعلقات ملک را با سند چک کنید تا به‌اشتباه پارکینگ واحدهای دیگر یا پارکینگ مزاحم را نشان شما ندهند.

3-تحویل در حضور شخص سوم

بهتر است هنگام تحویل ملک از موجر شخص ثالثی نیز حضورداشته باشد. عموماً مشاورین املاک هنگام تحویل ملک به مستأجر حضور پیدا می‌کنند که این خود می‌تواند درروند اصولی و درست‌کار تأثیرگذار باشد. در این هنگام ثبت و امضای یک صورت‌جلسه از موارد ضروری است که باید انجام شود.

4-تحقیق و پرس‌وجو از ساکنین

نکته دیگری که باد هنگام تحویل ملک از موجر مدنظر قرار دهید، تحقیق و پرس‌وجو از مستأجر قبلی و یا همسایه‌ها است. شما می‌توانید در خصوص مشکلات احتمالی ملک و مبلغ شارژ، بدهی‌های آب و برق و ... اطلاعاتی کسب کنید. چنانچه با این‌گونه مشکلات مواجه شدید می‌توانید در متن قرارداد، بند عدم تصفیه به‌منزله عدم تحویل است را اضافه کنید.

نکاتی که هنگام تحویل ملک کمتر به آن توجه می‌شود

نکاتی که اغلب کمتر به آن توجه می‌شود. ازجمله کلید پریزها و سیستم سیم‌کشی، درها و پنجره‌ها، تعویض قفل درها و ... شاید این نکات ریز و پیش‌پاافتاده به نظر آید اما با رعایت همین نکات ریز می‌توانید تا حدود زیادی از اختلافات با موجر و خسارات و زیان‌های کوچکی جلوگیری کنید.

1-کلید پریزها و سیستم سیم‌کشی را بررسی کنید

برای بررسی این نکات لازم نیست حتماً از افراد  متخصص و کارشناس استفاده کنید، کافی است ولتاژ برق خانه را بررسی و تعداد پریزها را با توجه به متراژ ساختمان محاسبه کنید. این کار در ابتدا شاید به نظر کار خنده‌داری بیاید اما وقتی متوجه این موضوع خواهید شد که با کمبود پریز در خانه مواجه می‌شوید و همین اشکال کوچک مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

2-درها و پنجره‌ها را چک کنید

هنگام بازدید نهایی ازملک درها و پنجره‌ها را نیز چک کنید. هرکدام را چندین بار بازو بسته کنید و ببینید سالم هستند و از جا دررفتگی نداشته باشند.

3-تعویض قفل درب‌ها

برای اطمینان از امنیت و آسایش خود و خانواده‌تان پیشنهاد می‌کنیم قبل از اثاث‌کشی به منزل تمامی قفل‌ها را تعویض کنید. چراکه شما نمی‌دانید چه کسانی کلید خانه شمارا دارند.

4-کپک‌ها و قارچ‌ها

هنگام بازدید نهایی تمام گوشه‌کنارهای آشپزخانه و کابینت‌ها را خوب نگاه کنید. تا کپک و نم دادگی نداشته باشد.

5-سقف و دیوارها را بررسی کنید

در آخر اینکه هنگامی‌که برای بازدید ملک می‌روید ممکن است دیوارها و سقف آب رفتگی داشته باشند. چنانچه ممکن است این مشکلات در فصولی مانند تابستان به چشم نیاید اما پیشنهاد می‌کنیم به این نکات توجه کنید. بسیار پیش‌آمده که مستأجر ملکی را بدون توجه به سالم بودن عایق و ایزوگام سقف اجاره کرده و با یک باران کوچک پس از مدتی متوجه آب رفتگی و نم در سقف و دیوارها شده است.

چکیده

آشنایی با  روش‌های درست و اصولی تحویل ملک برای عموم افراد جامعه لازم و ضروری است. آگاهی از این روش‌ها می‌تواند تا حدودی میزان خسارت و بار ناشی از مستأجری را برای ما کم کرده و در صورت مواجه با تخلفات و بدقولی‌های برخی مالکان راهکارهای مناسب و پیشگیرانه‌ای به کار ببریم. طبق قانون تحویل ملک از طرف موجر (مالک) به مستأجر در زمان تعیین‌شده از وظایف و تعهدات مالک است. در صورت تعلل و کارشکنی مالک قانون وارد عمل خواهد شد. البته قانون هم استثنائاتی را در نظر گرفته است که احتمال دارد به دلایلی تحویل ملک از سوی مالک امکان‌پذیر نباشد. در این صورت است که قرارداد باطل خواهد شد. برای جلوگیری از خسارات ناشی از این قبیل مواردی که ذکر کردیم کافی است تا بامطالعه این مقاله و به کاربست روش‌هایی که ذکر کردیم به اطمینان خاطر خود در اجاره یک ملک کمک کنید.


put picture
نوشته شده توسط: امید امیدی

دانش آموخته مترجمی زبان انگلیسی، از سال 1393 در زمینه ترجمه و ارائه محتوای فارسی و انگلیسی فعالیت خود را شروع کرده‌ام. پس از مدتی فعالیت در این زمینه علاقمندی خود را در گرایش تولید محتوا یافته و هم اکنون به عنوان کارشناس تولید محتوا با مجموعه خانه سبز افتخار همکاری دارم.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.