Green Melk
Green Melk@
Green Melk

حقوق همسایه ها در عملیات ساخت و ساز

‏35 ‏1399/07/20

همیشه عملیات ساخت و ساز در مجاورت خانه های دیگران با سر و صدا و انواع و اقسام آلودگی های صوتی به همراه بوده است. چه شما در وسط یک شهر زندگی کنید یا در حومه دور افتاده شهر اگر در مجاورت شما عملیات ساختمان سازی در حال اجرا باشد بدون شک صداهای زیادی را می شنوید که ممکن است اعصاب و خلق و خوی شما را به هم بریزد. صدای گوش خراش تخریب یک سازه یا تخلیه نخاله های ساختمان ، برخورد آهن آلات، جوشکاری، ضربه های پی در پی و عملیات گود برداری و آهن ریزی همه این ها قطع به یقین صداهای ناهنجاری را تولید می کند. به طور کلی و در یک کلام ایجاد چنین صداهایی موجب از بین رفتن حقوق شهروندان از جمله همسایه های مجاورت اجرای پروژه می شود.

حقوق همسایه ها در عملیات ساخت و ساز

سوالی شاید برای اکثر شهروندانی که از این معضل به تنگ آمده اند این است که آیا در چارچوب قانون می توانند با سازندگان و مدیران پروژه که آسایش آنها را سلب کرده است برخورد کنند؟ اگر گرفتار چنین معضلی شده اید و یا خود سازنده هستید و این مسئله برای شما حائز اهمیت است این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 

آیا شهروندان می توانند از آلودگی صوتی ناشی از عملیات ساختمان سازی شکایت کنند؟

بله، با توجه به قوانین مدنی و لوایح تصویب شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، شهروندان ناراضی از ایجاد آلودگی صوتی ناشی از عملیات ساختمان سازی مجاورت محل زندگی خود می توانند طبق هر یک از قوانینی که در زیر آمده است از دست اندرکاران و سازندگان پروژه های ساختمانی ناقض قانون و حقوق شهروندان شکایت کنند. عدم آگاهی برخی از مردم از قوانین و حقوق شهروندی خود باعث می شود که پیگیر حقوق پایمال شده خود نباشند و متخلفین بدون توجه به موازین قانونی و نبایدها حقوق بعضی از شهروندان را پایمال کنند و آرامششان را بگیرند. قوانینی که در این شرایط می توانند به کمک این شهروندان ناراضی بیایند به شرح زیر است.

 

قوانین آلودگی صوتی ساخت و ساز

ماده 34 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

هدف از این ماده که در اسفندماه 1374 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید « کنترل مقررات ملی ساختمان به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره دهی مناسب، آسایش و رفاه اقتصادی در راستای حمایت از مردم است ». طبق آخرین ویرایش این ماده که در سال 1392 انجام گرفته شده است شهرداری ها و نهادهای مرتبط با امور ساختمان سازی از قبیل کارفرمایان، مجریان ساختمان ها و تاسسیات دولتی، و مالکان موظف و مکلف به اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان هستند. بنابراین طبق این ماده مسئولان و مجریان عملیات ساختمان سازی موظف به اجرای دقیق توضیحات این ماده هستند و تمامی قوانین و مقررات را در حین عملیات ساخت و ساز رعایت کرده و هیچ گونه آلودگی صوتی و مزاحمت برای سایر شهروندان ایجاد نکنند.

ماده 40 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

طبق ماده 40 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان افراد و متخلفان (ماده 34) از نظر کیفری نیز قابل تعقیب توسط مراجع قضایی هستند. بنابراین شهروندان در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت و ایجاد انواع آلودگی های صوتی طبق قوانین یاد شده می تواند از متخلفان و ناقضان حقوق شهروندی شکایت کنند.

ماده 132 قانون مدنی

طبق ماده 132 قانون مدنی « کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر‌ از خود باشد». بر این اساس طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 1378 « ساختمان ها و بناهایی که ارتفاع آنها زیاد و یا درشت دانگی و غیره هستند و باعث ضایع شدن حقوق همسایه ها در استفاده از نور و مناظر و موهبت های طبیعی شوند ممنوع است ». بنابراین طبق این ماده هر گونه سرپیچی و نقض قانون مذکور و پایمال کردن حقوق شهروندان تخلف محسوب می شود و با شکایت همسایه ها امکان برخورد با این معضل و نقض قانون قابل پیگیری است.  

 

آلودگی صوتی ساختمان سازی

با توجه به قوانین یاد شده در صورت امکان در وهله اول  به صورت لسانی یا از طریق افراد پر نفوذ و برجسته محله به دست اندرکاران و مجریان پروژه های ساختمان سازی که ناقض حقوق شما و سایر همسایه ها هستند تذکر دهید. درغیر اینصورت می توانید با توجه به قوانینی که در بالا اشاره کردیم می توانید شکایات خود را طبق موازین قانونی به مراجع انتظامی و قضایی تقدیم کنید.

چرا باوجود چنین قوانینی برخی هنوز قانون را دور می زنند و اجرا نمی کنند؟

به گفته یک وکیل دادگستری در گفتگو با روزنامه ایران که در تاریخ 30 اردیبهشت 1393 منتشر شد سه عامل می تواند از جمله دلایلی باشد که باعث شده با وجود مقررات قانونی و لازم الاجرا همچنان شاهد وجود کارگاه های ساختمانی مزاحم در سطح شهرها و رعایت نکردن حقوق شهروندی در این خصوص باشیم که عبارتند از:

  • عدم آگاهی و اطلاع شهروندان به حقوق و مقررات قانونی موجود که باید چنین قوانینی از طریق رسانه ملی و روزنامه ها به اطلاع عموم برسد تا شاهد موراد نقض حقوق و سلب آسایش شهروندان در سطح جامعه نباشیم.
  • ضعف یا عدم اجرای قوانین یاد شده و عدم وجود دستگاه های ذی ربط ناظر بر اجرای قانون که خود زمینه بی اعتنایی بیشتر مجریان پروژه های ساختمانی را بیشتر می کند و اسباب آزار و اذیت شهروندان را فراهم می نماید.
  • ضعف برخوردهای قاطع قانونی با متخلفان از مقررات ملی ساختمان نیز یکی دیگر از عوامل مذکور است که اگر اینچنین نبود، هیچگاه طرح بحث مذکور، موضوعیت پیدا نمی کرد.

ساعات مجاز برای ساخت و ساز و انجام پروژه های ساختمانی چه موقع است؟

 

ساعات مجاز ساختمان سازی

ساعت تعریف شده برای اجرای پروژه های ساختمانی و فعالیت های عمرانی یکی از موارد مهمی است که دائما از طرف برخی از مجریان عملیات ساخت و ساز بارها نقض شده است و از سوی برخی از شهروندان با شکایت های متعددی روبرو بوده. در همین راستا به منظور اطلاع رسانی و آگاهی به مالکان و مدیران پروژه های ساختمانی به پاسخ  دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، در تاریخ 25 خرداد ماه 1398 به خبرنگار برنا اشاره می کنیم.

این مقام در گفتگو با خبرنگار برنا گفت : دستورالعملی برای فعالیت کارگاه‌ها موجود بوده که نظارت آن با معاونت عمرانی شهرداری تهران است. نماینده کارفرما در کارگاه‌ها مستقر هستند که در خصوص نحوه فعالیت نظارت می‌کنند.  یکسری محدودیت‌هایی برای تردد کامیون‌ها وجود دارد که به دلیل عدم مجوز پلیس راهور نمی توانند در طول روز تردد داشته باشند. کارگاه‌ها از 7 صبح تا 6 بعدازظهر می‌توانند فعالیت کنند. در روزهای تعطیل هم چنانچه مجوز اخذ کرده باشند و کار فوری باشد می‌توانند فعالیت کنند و در غیر اینصورت این امکان وجود ندارد و ممنوع است. کارگاه‌های ساختمانی بر اساس سلیقه کارفرما در ساعات دیگر نیز می‌توانند فعالیت داشته باشند. بستگی دارد کارفرما، شهرداری منطقه، پلیس راهور و... مجوز لازم را ارائه کنند. اگر مراجع ذیربط مجوز فعالیت را ندهند این کارگاه ها نمی‌توانند کار کنند.

 جمع بندی

عملیات اجرای پروژه های ساخت و ساز نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان با آلودگی صوتی همراه بوده و همیشه با انتقاد و شکایات شهروندان زیادی روبرو بوده است. همانطور که در بالا ذکر کردیم سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه همسایه آزاری و ایجاد آلودگی های صوتی مراتب را به صورت دوستانه و با استفاده از افراد پر نفوذ محل به گوش مسئولان ذی صلاح پروژه های عمرانی برسانید. در صورتی که تغییری در رفتار آنها مشاهد نشد و همچنان شاهد افزایش و دوام آلودگی های صوتی و نقض حقوق شهروندی خود بودید می توانید با توجه به قوانین و مقرراتی که در این مقاله اشاره کردیم شکایات خود را به نهادهای انتظامی و مراجع قضایی پیگیری کنید.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1