Green Melk
Green Melk@
Green Melk

از پلاک ثبتی ملک چه می دانید؟

‏27 ‏1399/07/22

اگر شما در کار ساخت و ساز ساختمان هستید و یا به نوعی شغل شما مرتبط با  خرید و فروش ملک و آپارتمان است، قطعا واژه پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی برایتان آشنا خواهد بود. این پلاک ها در واقع همانند کد ملی عمل کرده که بخشی از شناسنامه و هویت ملک و یا آپارتمان هستند که در زمان ساخت و ساز بنا توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور تعیین می شوند.

شهرداری هر شهر در تعیین بخش ثبتی و تفکیکی آن شهر دخالت مستقیم دارد. این نهاد بر اساس مقررات و نقشه‌های موجود در اداره ثبت و اسناد و املاک کشور، یک شهر را به چند قسمت مشخص تقسیم‌بندی می‌کند که این بخش‌ها را بخش ثبتی می‌نامند. با تعیین بخش ثبتی هر منطقه امکان جهت‌یابی و موقعیت‌یابی برای آن مکان یا بخش فراهم می‌شود.

پلاک ملکی

شماره پلاک ثبتی چند نوع است؟

دو نوع شماره پلاک ثبتی برای هر ملک تعریف‌شده که توسط اداره کل اسناد و املاک مشخص می‌شود. مراحل و شیوه کار به این صورت است که اداره کل اسناد و املاک، برای شناسایی هر ملک، شماره‌ای را به دو صورت اصلی و فرعی برای آن ملک در نظر می‌گیرد. این شماره در صفحه دوم سمت راست دفترچه یا همان سند مالکیت درج می‌شود.

به‌طورکلی شماره پلاک ثبتی اصلی و فرعی با علامت ممیز(/) از یکدیگر تفکیک می‌شوند. بدین‌صورت که شماره اصلی در سمت چپ و شماره فرعی نیز در سمت راست قرار می‌گیرد.

به‌طورکلی شماره پلاک یک ساختمان، نقش کد ملی را برای آن ساختمان ایفا می‌کند. از طریق همین شماره ثبتی درج‌شده در سند و اداره اسناد و املاک، می‌توان به مشخصات کلی و نقشه و موقعیت مکانی یک ساختمان دسترسی پیدا کرد.

تفاوت پلاک ثبتی و تفکیکی

در ابتدا باید بدانید که سازمان اسناد و املاک کشور، برای شناسایی موقعیت و ارزیابی منطقه‌های مختلف شهری و منطقه‌ای، با تقسیم این اراضی و اختصاص یک پلاک ثبتی برای تمامی آپارتمان ها و املاک مستقر در این محل‌ها، یک پلاک ثبتی مشخص می‌کند.

نکته قابل‌تأمل اینکه، اختصاص یک پلاک ثبتی برای هر ملک یا آپارتمان طبق نقشه و ضوابط معین، در یک منطقه شهری، استانی و واحدهای کوچک‌تر، کار شناسایی و موقعیت‌یابی املاک مستقر در آن منطقه را آسان‌تر خواهد کرد.

عملاً سازمان اسناد و املاک کشور، پس از تقسیم اراضی و بخش‌بندی مناطق یک منطقه، در مرحله بعدی هر بخش را به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌کند. این قطعات کوچک درواقع همان بخش اصلی است که یک شماره پلاک مشخص برای آن تعیین می‌شود.

این تقسیم‌بندی هم چنان ادامه خواهد داشت، و قطعات اصلی در چندین مرحله دیگر، به قطعات فرعی و کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. در مراحل شهرسازی و ساختمان‌سازی، قطعات فرعی نیز طی چندین مرحله به قطعات فرعی کوچک‌تر تقسیم می‌شوند.

سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور برای هر قطعه‌ای که درون قطعه اصلی قرار می‌گیرد، یک شمار اصلی و یک شماره فرعی در نظر می‌گیرد، که ترکیب این دو شماره، پلاک ثبتی را تشکیل می‌دهد.

در مقابل چنانچه ملک ثبت‌شده‌ای در سازمان املاک و اسناد کشور، به دو یا چند قطعه کوچک‌تر تقسیم شود، پلاک تفکیکی برای آن در نظر گرفته می‌شود. پلاک تفکیکی برای هر ملک از شماره یک شروع‌شده و به تعداد تقسیمات ملک بر آن عدد افزوده می‌شود.

 قابل‌ذکر است که هر قطعه تفکیکی قابلیت تملک را خواهد داشت و صدور سند شش‌دانگ نیز برای آن امکان‌پذیر خواهد داد. در چنین مواردی، شماره تفکیکی در سند عادی و یا رسمی و نقشه تفکیکی درج خواهد شد.

شماره پلاک ثبتی و تفکیکی به چه صورت در سند مالکیت درج می‌شود؟

ثبت پلاک ثبتی در سند مالکیت به چهر صورت زیر خواهد بود:

  1. یک شماره اصلی و یک شماره فرعی که با ممیز از یکدیگر تفکیک می‌شوند، مانند(1375/173).
  2. یک شماره اصلی و یک شماره فرعی که با ممیز و خط فاصله از یکدیگر تفکیک می‌شوند، مانند(47-46-45/33 ).
  3. یک شماره اصلی بدون شماره فرعی، این درزمانی خواهد بود که قطعه اصلی (قطعه مادر) تقسیم و تفکیک نشده باشد، مانند 138.
  4. چندین شماره اصلی و فرعی که با ممیز و خط فاصله از یکدیگر تفکیک می‌شوند، مانند(215-256-258/79322-79321).

برای ثبت شماره تفکیکی ملک در سند نیز به روش زیر عمل می‌شود:

  • برای ثبت شماره تفکیکی ملک در سند نیز همان‌طور که اشاره کردیم از شماره یک شروع می‌شود و بسته به تعداد قطعات روبه بالا و صعودی افزایش می‌یابد. این قطعات می‌توانند سند مجزا و شش‌دانگ داشته باشند.

نحوه استعلام وضعیت ملک و شناسه یکتای آن به چه صورت است؟

برای استعلام وضعیت ثبتی یک ملک کافی است که پلاک ثبتی آن را در اختیار داشته باشید. برای به دست آوردن پلاک ثبتی نیز از تکنیک جانمایی معکوس ثبتی استفاده می‌کنیم.

برای این کار با برداشت گوشه‌های دقیق ملک در سیستم مختصات یو تی ام و آماده‌سازی نقشه آن و قرار دادن نقشه مشخص‌شده بر روی اطلاعات و نقشه‌های موزاییک شده در سیستم مختصات (یو تی ام) محل ملک قرار می‌دهیم. با این روش می‌توان پلاک ثبتی ملک را به دست آورد و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و یا سایت الکترونیکی وضعیت ثبتی ملک را بررسی کنیم.

البته قابل عنوان است که برای استعلام الکترونیکی شماره پلاک ثبتی به شناسه یکتای استعلام که یک کد 18 رقمی است نیاز است. این کد با ثبت ملک شما در سازمان اسناد و املاک کشور برای شما ارسال خواهد شد، که در تمام کشور یکتا بوده و هرگز تکراری نخواهد بود.

برای استعلام الکترونیکی شماره پلاک ثبتی، کافی است با مراجعه به سات http://ssaa.ir  و واردکردن شناسه یکتای خود این شماره پلاک ثبتی را دریافت نمایید. 

چکیده

پلاک ثبتی و تفکیکی دو مقوله مهم در تقسیم‌بندی اراضی در استان‌ها، شهرها و مناطق کوچک‌تر است که توسط شهرداری و سازمان اسناد و املاک کشور مشخص می‌شود. آشنایی با نحوه دریافت این شماره‌های ثبتی برای اشخاصی که با خریدوفروش و ساخت‌وساز ملک سروکار دارند، لازم و ضروری است.

با تقسیم‌بندی اراضی مختلف در شهرها و مناطق کوچک‌تر، امکان جهت‌یابی دقیق و موقعیت‌یابی یک محل فراهم خواهد شد. نحوه استعلام وضعیت ثبتی یک ملک نیز به دو صورت امکان‌پذیر خواهد بود. روش اول که یک روش استفاده از تکنیک جانمایی معکوس است که یک روش تخصصی است. درروش دوم نیز می‌توان با مراجعه به سایت http://ssaa.ir   و واردکردن شناسه یکتای ملک، شماره پلاک ثبتی را دریافت نمود.

 

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1