Green Melk
Green Melk@
Green Melk

خانه های هوشمند: مزایای فناوری اتوماسیون خانه

‏61 ‏1398/04/19

گوشی های موبایل هوشمندی که همه ما هر روزه با خود حمل میکنیم، ابزارهای قدرتمندی هستند که زندگی را راحت تر میکنند. همه پیشرفتها در تکنولوژی قابلیت های شگفت انگیزشان را بهبود میدهد. قدم رو به جلو و مهم بعدی برای این نوع فناوری هوشمند، در داخل خانه های ما است.  استفاده از سیستم های حسگر یکپارچه در خانه شما یکی از مهمترین مباحث داغ نوآوری دیجیتال است. تا همین اواخر، ایده اتوماسیون خانه برای بیشتر مردم تقریبا ناشناخته بود. دسترسی به تکنولوژی ها و محصولات هوشمند خانه راحت تر شده است، به طوری که مالکان خانه ها، خانه های خود را در هر جای کشور که باشند، ارتقا میدهند. مزایای اتوماسیون خانه نه تنها به هوشمندتر شدن خانه می انجامد بلکه سبک زندگی جدیدی را برای خانواده ها به ارمغان می آورد.

اتوماسیون خانه برای منازل هوشمند

حالا بهترین فرصت برای مالکان خانه هاست که از مزایای تکنولوژی ها و سیستم های اتوماسیون خانه در منازلشان بهره مند شوند.

چه کسی از اینکه بتواند نور و دمای یک اتاق را از روی مبل تغییر دهد، خوشش نمی آید؟ مثلا به کمک این اتوماسیون، ساکنان خانه نه تنها با صدای هشدار آتش­سوزی از خواب بیدار میشوند، بلکه خانه هوشمند قفل درب ها را باز میکند، با آتشنشانی تماس میگیرد و راه امن و بی خطر را با نورانداختن، نشان میدهد. حتی اگر سرکار باشید یا به تعطیلات رفته باشید، خانه هوشمند به شما اطلاع میدهد که در خانه چه میگذرد و نصب سیستم های امنیتی خانه، در لحظات اضطراری کمک بسیار زیادی به شما میکند.  

هوشمند کردن خانه میتواند کنترل شما را بر تمام جنبه های نحوه انجام اعمال خانه بهبود میدهد و موجب افزایش ایمنی و سهولت نیز میشود.  علاوه بر این، شما میتوانید از مزایای اتوماسیون خانه برای داشتن خانه ای پربازده تر بهره بگیرید که این منجر به صرفه جویی در هزینه ها و انرژی میشود.

مزایای فناوری اتوماسیون خانه:

امنیت خانه با قفل های خودکار درب و پنجره:

یکی از بزرگترین مزایای سیستم های اتوماسیون خانه، قفل های اتوماتیک درب است. به کمک سیستم خودکار، شما میتوانید درب های خانه را با فشار دادن یک دکمه قفل کنید. با این کار فورا احساس آرامش خاطر پیدا میکنید و دیگر لازم نیست به این فکر کنید که کسی ممکن است وارد خانه­تان شود، لذا بدون دغدغه خاطر به کار روزمه خود می پردازید. اگر مجبور هستید که قبل از به مدرسه رفتن فرزندتان، خانه را برای رفتن به سر کار ترک کنید، این اتوماسیون­سازی مزیت بسیار بزرگی برای شما نیز خواهد بود. ممکن است کودکان برای رسیدن به سرویس مدرسه از خانه خارج شوند ولی فراموش کنند که درب خانه را ببندند. شما به راحتی میتوانید با قفل کردن درب از راه دور مثلا وقتی در اداره هستید، این دغدغه را رفع کنید. در هر زمان، هر کسی که وارد خانه شما میشود شما اطلاع پیدا میکنید. این مزیت، امکان بررسی و پایش لحظه ای افرادی که وارد خانه شما میشوند را برایتان فراهم میکند، حتی اگر در محل نباشید.

خانه های هوشمند میتوانند به جای قفل های معمولی، به کارت­های قفل درب یا حسگر اثر انگشت مجهر شوند که در این صورت، شکستن قفل امنیتی و ورود به خانه توسط سارقان را سخت تر میکند. همچنین میتوانید بر روی پنجره ها و درب ها، ردیاب کار بگذارید تا اگر کسی بدون اطلاع شما وارد خانه شد یا کسی آنجا را تخریب کرد، متوجه شوید.

افزایش امنیت دستگاه ها

مزیت دیگر اتوماسیون خانه، افزایش امنیت خانواده و خانه است. شما میتوانید بر وسایل کوچک و لامپ ها را با لمس ساده انگشتتان روی دستگاه هوشمند مورد علاقه تان، کنترل داشته باشید. مثلا میتوانید بررسی کنید تا مطمئن شوید آیا دخترتان بابلیس خود را خاموش کرده است یا اینکه میتوانید مطمئن شوید که اجاق گاز منزلتان پس از پخت غذا خاموش کرده اید.

شما میتوانید با کنترل کردن لامپ های منزلتان، امن بودن خانه را بسنجید. این قابلیت نه تنها به شما این امکان را میدهد که مطمئن شوید لامپها خاموش هستند، بلکه به شما این امکان را میدهد که در زمان های خاصی، لامپها را روشن کنید.

کاهش هزینه مصرف برق:

اگر میخواهید خانه تان در مصرف انرژی بهینه باشد، مزایای سیستم های اتوماسیون خانه را به طور کامل دنبال کنید. لامپ ها و ترموستات های هوشمند میتوانند به شما کمک کنند که با تنظیم خودکار یا خاموش کردن لامپ های اضافی و غیرضرور، انرژی را به صورت بهینه مصرف کنید.

سیستم های اتوماسیون هوشمند میتوانند به شما کمک کنند که از روشن باقی گذاشتن لامپها در گاراژ در نیمه های شب، یا تهویه هوا در زمان هایی که اعضای خانواده در خانه حضور ندارند، خودداری کنید. با مصرف انرژی کمتر، و با کاهش هزینه ماهیانه مصرف برق، از این مزیت برخوردار خواهید شد.

افزایش هوشیاری و اطلاع از طریق دوربین های امنیتی:

ما نمیتوانیم به طور همزمان در همه جا حضور داشته باشیم. این بدین معناست که مثلا وقتی سر کار هستیم، از برخی از رویدادهایی که در خانه مان رخ میدهد، اطلاع پیدا نخواهیم کرد. به کمک سیستم های اتوماسیون خانه، شما میتوانید به راحتی ببینید که چه رویدادهایی در خانه تان در حال وقوع است و مطمئن میشوید که هیچ فرد ناشناسی وارد خانه نشده است. دوربین های امنیتی، با ضبط کردن کلیپ­هایی در زمان های خاصی از روز یا شب در صورت لزوم، امنیت خانه را افزایش میدهند.

این سیستم های امنیتی هوشمند خانه همچنین به شما این امکان را میدهند که از هرگونه تغییرات پیش بینی نشده دما خبردار شوید و اگر مثلا آتش سوزی باعث این تغییرات دمایی شده، جلوی آن را بگیرید.

افزایش آسودگی و رفاه از طریق تنظیم دما

ما اغلب برای رفتن به سر کار، خانه را صبح زود ترک میکنیم و معمولا فراموش میکنیم که ترموستاتمان را تنظیم کنیم. در نتیجه وقتی به خانه برمیگردیم، با خانه­ای بشدت سرد یا بشدت گرم مواجه میشویم. این مایه ناراحتی و عذاب است! چون برای کاهش یا افزایش دما و رسیدن دمای مطلوب، باید زمان نسبتا زیادی بگذرد.

به هر حال، به کمک مزایای سیستم های اتوماسیون خانه، میتوانید در محل کارتان ترموستات را از چند ساعت قبل از بازگشت به منزل، تنظیم کنید. این قابلیت هم صرفه جویی در مصرف برق و هم صرفه جویی در هزینه است.

صرفه جویی در زمان:

خانه های قرن 21 همگی مبتنی بر مصرف انرژی و زمان هستند. به داشتن خانه­ای هوشمند، وقت بیشتری برای همراهی با دوستان و خانواده خواهید داشت و زمانتان را برای رسیدگی به ترموستات تلف نمیکنید.

مثلا شاید حوصله نداشته باشید که بعد از بلند شدن از خواب، به آشپزخانه بروید و ظرف بشویید. اشکال ندارد! کافی است که به شبکه WiFi محلی خودتان متصل شوید و ظرف­شوی خودکار را روشن کنید!

بدین صورت از داشتن زمان بیشتر و استرس کمتر، لذت خواهید برد. خلاصه اینکه به راحتی میتوانید در زمان گران­بهای خود صرفه جویی کنید و کارایی روزانه بیشتری را تجربه کنید.

کارامدی هزینه:

اگر مزیت بهینه سازی مصرف انرژی برای کشاندن علاقه شما به سمت فناوری خانه هوشمند برایتان کافی نیست، صرفه جویی های اقتصادی حتما این کار را خواهد کرد. در مطالعه ای که آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده انجام داد، گزارش شد که کسانی که برای صرفا کنترل ترموستات از فناوری خانه هوشمند استفاده کرده اند، 10 تا 30 درصد هزینه قبضشان کم شده است. ارزش این صرفه جویی ها پس از گذشت چند سال بهتر مشخص میشود.

کودکان و اعضای مسن خانواده را همواره در دید خود نگه دارید

به کمک مزایای سیستم اتوماسیون خانه، به راحتی میتوانید دائما چشمانتان را بر کودکانتان بدوزید. میتوانید مطمئن شوید که آنها پس از رسیدن از مدرسه به خانه، در کمال امنیت و آرامش در خانه هستند. همچنین میتوانید با دوربین های امنیتی، داخل و خارج شدنتان را مشاهده کنید و مطمئن شوید که وقتی آنها به خانه میرسند، ایوان خانه نور مناسبی دارد.

این مزیت قطعا به شما کمک میکند که آنها را از خطرات در امان نگه دارید و هر روز نسبت به کارهایی که انجام میدهند، اطلاع داشته باشد. این برای والدین پرمشغله میتواند بسیار مفید باشد.

همچنین میتوانید افراد کهنسالی که تحت مراقبت شما هستند را تحت نظر داشته باشید.

داشتن آرامش خاطر:

اگر فراموش کرده اید که لامپ های اتاقتان را خاموش کنید، یا فراموش کرده اید که درب را قفل کنید یا تلویزیون را خاموش کنید، دیگر نگران نباشید. این مزیت برای کسانی مفید خواهد بود که هر روز پس از ترک خانه، دچار وسواس فکری هستند که آیا همه چیز مرتب است یا نه و استرس روزمره زیادی را متحمل میشوند.

 فروش خانه هوشمند

موقع فروش خانه های هوشمند، فروشندگان نقاط قوت بسیار ارزشمندی برای فروش خانه هایشان خواهند داشت. خانه هایی که سیستم های اتوماسیون دارند، نسبت به خانه های معمولی، با قیمت بالاتری به فروش میرسند. اتوماسیون کردن خانه، سرمایه گذاری ارزشمندی برای افزایش ارزش خانه و جذب خریداران احتمالی در آینده است.

81 درصد از مالکانی که در حال حاضر در خانه های هوشمند زندگی میکنند، اظهار میکنند که احتمال اینکه در آینده خانه هوشمند بخرند، زیاد است.  بنابراین اگر شما در خانه هوشمندی زندگی میکنید، اکنون میتوانید روی آینده خود سرمایه گذاری بسیار هوشمندانه ای نیز داشته باشید.

 خانه ای معرکه و محشر داشته باشید

موقع خواندن مزایای سیستم اتوماسیون خانه، حتما جای مزیت «معرکه شدن حال و هوای خانه» را خالی دیده اید.

به کمک اتوماسیون کردن خانه، میتوانید سیستم ها و وسایل منزل را با صدا و حرکت کنترل کنید و زمانی که فناوری اتوماسیون خانه هوشمندتر و حساستر شد، میتواند الگوها و ترجیحات و اولویتهای شما را نیز پیش­بینی کند.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.