Green Melk
Green Melk@
Green Melk

دانستنی های املاک

‏46 ‏1398/04/22

دانستنی به نظر میرسد که وقتی واژه املاک ذکر میشود، اولین و احتمالا تنها چیزی که مردم به آن فکر میکنند، خرید و فروش املاک است. اما واقعیت این است که دنیای املاک به اندازه موضوعات معروفتر دیگر، جذاب و متنوع است.

تاریخچه املاک طولانی و متنوع است و به حدود 15000 سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد که در آن زمان انسانها از سرگردانی روی زمین در قالب گروه های چادرنشین دست کشیدند و به صورت جوامع کشاورزی سکونت یافتند. از اینجا ادعای مالکیت زمین آغاز شد و بر روی آن زمینهای ادعایی، سکونتگاه­هایشان را بنا کردند. در آن زمان، ادعا میشد که مالکیت هر قطعه زمین حاصلخیز متعلق به فردی است که به اندازه کافی قدرت دفاع از آن در برابر مهاجمان و غارتگران را دارد. با گذشت زمان، سیستم رهبری قبیله ای ایجاد شد که منجر به اتحاد کارگری گردید که در آن، رهبران قبایل تعیین میکردند که چه اعضایی چه کاری را انجام دهد. و در اصل راهی برای چیزی که امروزه تحت عنوان «زمین اشتراکی» میشناسیم و برای کشاورزی در روستاها ارائه میدادند. در این روستاها، رهبران قبایل به دلیل حق دودمان، مالکیت زمین را برای نسلها حفظ کردند. خلاصه اینکه مردم با کارگری کردن برای قوی­ترین اعضای قبیله، جبران حفاظت از آنها (توسط قوی­ترین­های قبیله) در برابر غارتگران را میکردند. با فروپاشی بیشتر حکومتهای سلطنتی، انواع بازارهای آزاد ایجاد شد. در برهه از زمان بود که توسط قبایل حاکم، برای اولین بار معاملات بزرگ زمین انجام گرفت و زمینها به قطعات کوچکتر تقسیم شد. سپس این قطعات کوچکتر به فروش گذاشته شد. هرچند در بیشتر موارد، فقط افراد متمکن مالی مثل تاجران و اشراف سابق توانستند زمینها را بخرند.

انقلاب صنعتی تحول عظیمی در ساز و کار املاک به وجود آورد. به لطف پیدایش ماشین­آلات و تولید صنعتی، کشاورزان و سایر کارگران فرصت آزاد بیشتری داشتند و لذا روی تحصیل سرمایه­گذاری کردند.

این کار باعث شد که آنها توانایی ورود به کلاس بالاتر از والدینشان را داشته باشند که به نوبه خود، به مشاغل بهتری دست یافتند و توانستند از طریق وام مسکن و سایر انواع وامها، ملک خریداری کنند.

در عین حال، کسانی که بین کشاورزان باقی مانده بودند، تقریبا به همان شیوه­ای که اجدادشان بابت فرصت اقامت در زمین به رهبران قبایل و اربابان رعیتی قرون قبلی، به جای کارگری، پول پرداخت کرده بودند، به این توانایی رسیدند که خانه صاحب­خانه­ها را اجاره کنند.

این روزها توانایی مالکیت خانه، زمین و یا هر نوع ملک دیگر، به فرصتی برای سرمایه­گذاری تبدیل شده است. دیگر نیاز نیست مثل گذشته، افرادی بی­رحم و حیوان­صفت از املاک محافظت کنند. امروزه قوانینی وجود دارد که یکسری حقوق و وظایف را برای مالک و مستاجر در نظر میگیرد و روش زندگی و سرمایه­­گذاری مردم را تغییر میدهد.

اما اهمیت املاک صرفا به معاملات مالی آن نیست. در طول قرون مختلف، حوزه املاک حقایق بیشماری را گردآوری کرده است که هنوز هم همچون گذشته، جالب و شنیدنی است. بنابراین در ادامه به 101 واقعیت جالب درمورد املاک که احتمالا از بیشترشان بی اطلاع هستید، اشاره میکنیم.

حقایق تاریخی درمورد املاک

 1. اولین هتل آمریکا، در شهر نیویورک ساخته شد.

City hotel (هتل شهر) واقع در خیابان برادوی شهر نیویورک، یکی از اولین نمونه های توسعه املاک تجاری در آمریکاست که در سال 1794 افتتاح شد و متشکل از 73 اتاق است. این هتل به چنان شهرتی رسید که هتل های مشابه آن در برخی از مهمترین شهرهای آن زمان مثل بوستون، فیادلفیا و بالتیمور ساخته شد.

به لطف تحویل سریع شهرها در قرن 19 میلادی، صنعت املاک توانست فرصتهای برجسته بیشماری ایجاد کند و کسانی که توانستند زمین های درجه یک را خریداری کنند، مثل William Butler Ogden در شیکاگو، در نتیجه­ی افزایش سریع قیمت زمینها بواسطه انقلاب صنعتی، سرمایه های شخصی کلانی را به جیب زدند.

 1. خرید لوئیزیانا یکی از بزرگترین معاملات زمین در تاریخ بود.

خرید لوئیزیانا که در سال 1803 رخ داد و تقریبا 214 هزار هکتار را پوشش میداد، تمام قلمروی واقع در غرب رودخانه می­سی­سی­پی، بین نیو اورلئانز و همچنین مونتانا را شامل میشد. مبلغ قرارداد 15 میلیون دلار بود که به پول امروز، 200 میلیون دلار است. شاید از نظر شما، 200 میلیون دلار برای یک زمین 214 هزار هکتاری، پول چندان بالایی به نظر نمیرسد، حق با شماست. چون در معادله امروزی، هزینه هر جریب این زمین، فقط 4 سنت میشود!

 1. سابقه مالیات بر دارایی در آمریکا به زمان مستعمرات سیزده ­گانه برمیگردد.

مالیات بر دارایی برای اولین بار در انگلیس در قرن های 14 و 15 بروز یافت. وقتی برای اولین بار مستعمران انگلیسی به آمریکا رسیدند، ایده مالیات بر دارایی را با خود آوردند.

این مالیاتها بعدها به یکی از منابع اصلی درآمد برای رشد و توسعه شهرها تبدیل شد.

 1. کاخ سفید در سال 1790 با هزینه 232372 دلاری ساخته شد.

نیاز به ساخت عمارت اجرایی­ای که در آن، رئیس جمهور، خانواده اش و کارکنان در آن اقامت گزینند، به محض اعلام استقلال آمریکا، افزایش یافت، اما ساخت چنینی عمارتی انجام نگرفت تا اینکه در 16 جولای 1790، وقتی کنگره آمریکا واشنگتن را پایتخت آمریکا اعلام کرد، ساخت کاخ سفید تصویب شد. محل فعلی کاخ سفید را جورج واشنگتن همراه با یک برنامه ریز شهری به نام Pierre L’Enfant انتخاب کردند. این برنامه ریز شهری، نقشه ای را برای عمارت ریاست جمهوری پیشنهاد داده بود که حداقل 4 برابر بزرگتر از چیزی بود که در ابتدا ساخته شد. ساخت کاخ سفید در 13 اکتبر 1792 شروع شد و ساخت آن 8 سال طول کشید.

 1. امروزه ارزش کاخ سفید به 90 تا 389 میلیون دلار رسیده است.

هرچند کاخ سفید تاکنون در لیست املاک فروشی قرار داده نشده است و هیچوقت هم قرار نخواهد گرفت، بسیاری از کارشناسان ارزش فروش فعلی آن را تخمین زده اند. در نظر گرفتن مولفه­هایی مثل هزینه اولیه ساخت، اندازه ساختمان، تعداد اتاقها و قیمت تخمینی خصوصیات مشابه به اضافه­ی ارزش تزئینات و مصنوعات و اقلام تاریخی موجود در آن، عدد 389 میلیون دلار بدست آمد. سایر کارشناسان ارزش زمین و ساختمان کاخ سفید را کمتر از این عدد، یعنی حدود 90 میلیون برآورد کرده اند.

 1. یک زمانی، ساختمان Empire state ملقب به «ساختمان فضای خالی» بود.

ساختمان Empire state که در سال 1931، در اوج رکود بزرگ تکمیل شد. به خاطر وضعیت اقتصادی نامساعد آن زمان، تقریبا 77 درصد از فضای اداری این برج تا سالها خالی بود که باعث شد مجله نیویورکر آن را «ساختمان فضای خالی» بنامد.

امروزه فضاهای این ساختمان نه تنها نادرترین، بلکه جزء گرانقیمت­ترین املاک در منهتن محسوب میشود.

 1. اوایل دهه 1900، کاتالوگ sears خانه­های با سفارش ایمیلی را به نمایش گذاشت.

بین سالهای 1908 تا 1940، کاتالوگ شرکت sears گلچینی تحت عنوان «sears modern homes» (خانه های مدرن Sears) به نمایش گذاشت که در آن، فرد میتوانست خانه مجهزی را خریداری کند که هزینه ها از 452 دلار شروع میشد. این خانه ها را هنوز هم میتوان در سراسر آمریکا پیدا کرد، هرچند در ساحل شرقی آمریکا رایج­تر هستند. این خانه­ها به شکل یک کیت (مجموع کاملی از وسایل و تجهیزات مونتاژ نشده) بود که فرد با خرید آن میتوانست قطعات و وسایل را مونتاژ کند و همراه با خانواده اش در آن زندگی کند.

 1. ادولف هیتلر یک پناهگاه زیرزمینی داشت که به شکل عمارتی در کالیفرنیا مخفی بود.

این پناهگاه در دهه 1930 توسط طرفداران هالیوودی اش ساخته شد. او هیچوقت در آن سکونت نداشت، اگرچه کسانی که آن را طراحی کردند، امیدوار بودند که اگر روزی دلیلی برای فرار از آلمان داشت، در این پناهگاه زندگی کند. پس از حمله به Pearl Harbor در سال 1941، این محل مورد هجوم نیروهای پلیس قرار گرفت و متروکه شد. امروزه این محل متروکه باقی مانده و فقط کسانی از آن بازدید میکنند که مایل هستند با پای پیاده به آنجا بروند.

 1. مشاهده درب قرمز رنگ خانه، معانی مختلفی دارد.

در اسکاتلند، مرسوم است که صاحب­خانه ها وقتی وام مسکنشان را کاملا تسویه و پرداخت کردند، درب خانه خود را قرمز رنگ میکنند، در حالی که در آمریکا، در دورانی که تحت استعمار قرار داشت، رنگ کردن درب خانه به معنای این بود که مسافران خسته میتوانند برای استراحت بیش از نیاز، به آن خانه بروند.

 1.  شهر Cairo مصر آنقدر رشد کرده است که اهرام Giza امروزه در حومه شهر مستقر هستند.

گفته میشود که اهرام Giza حدود 4500 سال پیش ساخته شد. 969 سال پس از میلاد، شهر Cairo تاسیس شد. در آن زمان، مسافت بین این شهر و اهرام، طولانی بود. با گذشت زمان، Cairo آنقدر رشد کرد که امروزه بزرگترین شهر مصر شناخته میشود. مساحت این شهر 204 متر مربع است و بیش از 9.5 میلیون سکنه دارد. بخاطر رشد تصاعدی در طول 3000 سال اخیر، امروزه از اهرام تا محدوده شهر مسافت کوتاهی است.

 1.  اوایل دهه 1900، مردم مدارک اداری مربوط به وام مسکنشان را پس از آخرین پرداخت، سوزاندند.

در اوایل قرن بیستم، رسم شد که صاحب­خانه­ها مدارک مربوط به وام مسکنشان را به نشانه خلاصی از تعهدی که 30 سال طول کشیده، در پایان پرداخت وامشان بسوزانند. با گذشت زمان، امروزه با تکیه بر این رسم، ولیمه ورود به خانه جدید را داریم.

 1.  خانه ها در Waldron واشنگتن نمیتوانند بیش از دو توالت داشته باشند.

 1.  در سال 1991، دیوان عالی نیویورک حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه اگر رفت و آمد در ملک زیاد باشد (پاتوق بودن ملک)، فروشنده باید این موضوع را علنی و آشکار کند.
 2.  در Tempe آریزونا، مجاز نیست که بیش از سه فردی که نسبتی با هم ندارند، باهمدیگر در یک خانه زندگی کنند.

 1.  در ایالت Rhode Island  فنس­کشی دورتادور املاک نباید بیش از 6 فوت (حدود 183 سانتی متر) ارتفاع داشته باشد.
 2.  در کارولینای شمالی، امکان آژانسهای برنامه­ ریز محلی در استفاده از علم تغییر اقلیم برای پیش بینی افزایش سطح دریا، ممنوع است.  
 3.  در لس آنجلس، اگر در خانه­ تان مهمانی گرفتید، حق ندارید که حق ورود دریافت کنید.

 1.  در فلوریدا، یک عمارت 622 متر مربعی برای اهدا کردن به کسی که بهترین انشا را بنویسد، ساخته شد.

شرط این بود که تمام مسابقه­  دهندگان باید حق ورودی 285 دلار را همراه انشای 300 کلمه­ای خود تحویل دهند. با این حال، با توجه به اینکه ارزش آن عمارت 1.2 میلیون دلاربود، انجام چنین کاری ریسک کمی داشت. هیچ حرفی از اینکه چه کسی در این مسابقه برنده شده، شنیده نشده است. مهلت مسابقه تا 15 نوامبر 2015 بود.

 1.  ایالت یوتا با اجرای طرحی تحت عنوان «housing first»، به بی­خانمانی پایان داد.

مبنای این طرح، فراهم کردن خانه های یارانه ای برای افراد نیازمند بود. یکی از دستاوردهای بزرگ این طرح، این بود که اگر به مردم بی­خانمان قبل از رهایی دادنشان از مواد مخدر یا ارائه خدمات پزشکی به آنها، سقفی برای زندگی کردن داده میشد، آنها را از زندگی در خیابان­ها برای همیشه نجات میداد. زمانی که بی­خانمان­ها وارد خانه جدیدی میشدند، پس از چند ماه، پیشرفت چشمگیری نشان میدادند و نرخ ترک خانه، 4 درصد بود.

 1.  یک پیرزن 84 ساله از فروش خانه اش خودداری کرد و مرکز خرید را مجبور کرد که اطراف آن به ساخت و ساز بپردازد.

خانم Edith Macefield پیشنهاد 1 میلیون دلاری برای خانه­اش را رد کرد. در صورت قبول این مبلغ توسط این خانم، خانه او تخریب میشد تا ساخت مرکز خرید با مانعی مواجه نباشد. ولی او توسعه دهندگان این مرکز خرید را مجبور کرد که نقشه خود را تغییر داده و اطراف خانه­اش به ساخت مرکز بپردازند. او پس از آنکه با مدیر ساخت مرکز خرید، Barry Martin حین ساخت مرکز خرید دوست شد، موقع مرگش در سال 2008، وصیت کرد که خانه به Barry Martin برسد.

 1.  یک صاحبخانه از کسانی که متعهد میشدند تا زمانی که در خانه او هستند گوشت مصرف نکنند، حق اجاره کمتری میگرفت.

Jinesh Varia مالکِ خانه ای سه خوابه با جکوزی و آتشدان، به کسانی که متعهد شوند که در طول زمان اجاره خانه­اش از مصرف گوشت خودداری کنند، روی حق اجاره ماهیانه 2200 دلار مبلغ 200 دلار تخفیف میدهد. او با دادن این تخفیف تلاش میکند که مردم را با مزایای گیاه خواری آشنا کند.

 1.  یک مشاور املاک برای ایجاد معاملات بیشتر، لباس دایناسور به تن کرد.

Jonathan Andrew یکی از مشاوران املاک شهر شارلوت آمریکا، تصمیم گرفت که ریسک کند و موقع فیلم­برداری از یکی از خانه­های لیست فروشش، لباس دایناسور T-rex پوشید. او با این کار، نه تنها سود بیشتری را روانه کسب و کارش کرد، بلکه ارباب رجوع بیشتری به دفتر املاکش مراجعه کردند.

 1.  یک خانه به عرض 189 سانتی متر در بوستون معروف به «خانه استخوانی»، 900 هزار دلار فروخته شد.

«skinny house» یا خانه استخوانی که عریض ترین قسمت آن 317 سانتی متر است، توسط یک سرباز برای انتقام جویی از برادر حریصش ساخته شد. این خانه اخیرا به قیمت 900 هزار دلار فروخته شد. این خانه دارای یک حمام، دو اتاق خواب و یک آشپزخانه کامل است و باریک­ترین خانه بوستون محسوب میشود.

 1.  یک مرد از اوکلاهاما بالای خانه ای بر فراز دریاچه­ای ساخت که به او این امکان را میدهد که از اتاق نشیمن خود، ماهیگیری کند.

پائول فیلیپس آنقدر عاشق ماهیگیری است که خانه رویاهایش را در شهر Skiatook اوکلاهاما ساخت. برای شروع ساخت، ابتدا گودبرداری دریاچه را در جایی که میتوانست ماهیگیری کند، انجام داد. سپس خانه اش را بر فراز این دریاچه بنا کرد و در نهایت، دریچه­ای کف اتاق خوابش تعبیه کرد. کافی بود این دریچه را باز کند و به ماهیگیری بپردازد.

 1.  مردی در نیویورک بابت اجاره آپارتمانی به اندازه یک کمد دیواری جادار (walk-in closet)، 1100 دلار پرداخت میکند.

Grayson Altenberg درمورد این آپارتمان که کلا 9 متر مربع فضای قابل زیست و یک مبل برای غذا خوردن دارد، می­گوید عاشق آپارتمانش است چون با پیاده روی، 5 دقیقه طول میکشد که به محل کارش برسد. او قبلا با ماشین، یک ساعت و نیم طول میکشید که به محل کارش برسد. ولی او با اقامتش در این آپارتمان، در وقتش صرفه جویی میکند.

 1.  مردی از داکوتای شمالی خانه 418 متری خود را با استفاده از یک کامیون 23 محوره و 4 شرکت تخصصی حمل و نقل به شهر دیگر منتقل کرد.

Scott Adelman یک خانه 1 میلیون دلاری با در شرایطی به مبلغ 70 هزار دلار خریداری کرد که آن را به جای دیگری انتقال داد چون زمینی که خانه بر روی آن ساخته شده بود، در مسیر سیلاب قرار گرفته بود. 4 شرکت حمل و نقل، تعداد زیادی نیروی انسانی، تعداد زیادی مجوز و 2 روز زمان برد که این خانه 418 متری، 22 کیلومتر جابجا شود و به محل جدیدش منتقل گردد.

 1.  خانه بیل گیتس، موسس مایکروسافت، یک استخر 18 متری با پخش موسیقی زیر آب دارد.
 2.  هتل یخی معروف سوئد هر ساله باید از نو ساخته شود، چون در ماه می شروع به ذوب شدن میکند.
 3.  سقف های مختلف خانه اوپرای سیدنی (Sydney opera house)، با 1056006 عدد کاشی پوشیده شده اند.
 4.  ظرفیت کل کارخانه اصلی هواپیماسازی شرکت بوئینگ، 13.4میلیون متر مکعب است.
 5.  برج خلیفه در دبی، با ارتفاع حدودا 828 متر، بلندترین ساختمان جهان محسوب میشود.
 6.  ساختمان Empire State Building در منهتن آمریکا، که 102 طبقه دارد، از سال 1931 تا 1972 بلندترین ساختمان جهان به شمار میرفت.
 7.  واژه «آسمان­خراش» اولین بار برای اشاره به نوعی بادبان کشتی استفاده شد.
 8.  کشور مغولستان با نرخ 100 درصدی صاحب­خانه (100 درصد کسانی که در خانه ها و آپارتمانها زندگی میکنند، مالک آنها هستند) بالاترین درصد سکونت شخصی را داراست.
 9.  برج های دو قلوی پتروناس در کوالالامپور مالزی، بلندترین برجهای دوقلوی جهان محسوب میشود.

هیچ نظری برای این بلاگ ثبت نشده!

اولین نظر را شما ثبت کنید.
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت نام

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

- فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

- نظر شما قبل از نمایش در وبلاگ توسط تیم محتواگذاری بررسی شده و پس از تایید در بخش نظرات وبلاگ نمایش داده می شود.

به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.

- از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

با توجه به ساختار بخش نظرات، از پرسیدن سوال یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوالات خود را در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح کنید.

- هرگونه نقد و نظر در خصوص سایت، خدمات و درخواست ها را با ایمیل info@greenmelk.com یا با شماره‌ی 34108 - 031 در میان بگذارید و از نوشتن آن‌ها در بخش نظرات خودداری کنید.