ما با 3 سال تجربه و سه شعبه فعال پیشرو در استان اصفهان هستیم.

  • شعبه مرکزی
  • اصفهان ، خ شیخ صدوق شمالی ، نبش فرعی 37

بازاریابی بالای خط

‏23 ‏1398/10/29

یکی از رایج ترین اصطلاحات مورد استفاده در بازاریابی، به خصوص موقع بحث درمورد آمیخته، بازاریابی بالای خط یا بازاریابی زیر خط است. در این مقاله ما درمورد بازاریابی بالای خط صحبت میکنیم.

هر برندی که بخواهد گروه انبوهی را جذب کند، باید از تکنیک های بازاریابی بالای خط استفاده کند. چون این تکنیک مختص محصولاتی است که جاذبه انبوه داشته و جایی که هدف­گذاری دشوار میشود.

اجازه دهید پودر لباسشویی یا هر کالای تندمصرفی(FMCG) دیگر را مثال بزنیم چرا که تاکنون محصولات تندمصرف معمولا هزینه های بسیار بالایی برای بازاریابی بالای خط داشته است. از این محصولات تند مصرف در هر خانه ای استفاده میشود. به طور معمول هرچه مخارج بازاریابی بیشتر شود، یادآوری برند (brand recall) نیز افزایش خواهد یافت و فروش نیز بیشتر میشود. از این رو، مشاهده میکنید که خیلی از شرکت های تولیدکننده محصولات تندمصرف از تکنیک های بازاریابی بالای خط استفاده میکنند.

ناقلان پیام برای این تکنیک عبارتند از:

  • تلویزیون
  • رادیو
  • روزنامه
  • سینما و تئاتر (جایگذاری محصول)
  • تبلیغات محیطی (Out of home)

به هر حال اگر میخواهید این ناقلان را طبق کل مخارج تبلیغات یا مخارج بالای خط طبقه بندی کنید، به شکل زیر خواهد بود:

Television >> Newspapers >> Radio / Out of home >> Cinema

به طریق مشابه، در صورت مقایسه مخارج تبلیغات با بخشی که بیشترین مخارج را در پی دارد، به نمودار زیر میرسید:

FMCG >> Auto >> E-commerce >> Retail. 

FMCG : محصولات تند مصرف

حالا که این اطلاعات را بررسی کردید، میتوانید بفهمید که بازاریابی بالای خط برای محصولاتی که توسط همگان خریداری میشوند، ارزش زیادی دارد. همانطور که قبلا گفته شد، کالاهای تندمصرف (FMCG) و محصولاتی مراقب شخصی بیشترین در معرض دیدبودن را در تکنیک های بالای خط دارند. این شرکتها به تبلیغات بالای خط نیاز دارند، چون آنها میخواهند یادآوری برند بالایی داشته باشند.

مزایای بازاریابی بالای خط

رسایی:

 انجام تبلیغات ATL (بالای خط) قوی میتواند به رسایی کمک کند. بیشتر بانکها و نیز فروشگاه­های خرده فروشی، رسایی خود را از طریق تبلیغات ATL به طور منظم تبلیغ میکنند تا مشتریان را به بازدید از فروشگاه­هایشان جلب کنند.

توجه:

با ترکیبی از صدا و تصویر، سطوح نفوذ تبلیغات ATL بیشتر از هر نوع تبلیغ دیگر است. تلویزیون و رادیو به معنای واقعی کلمه، توجه را از طریق خلاقیت هایشان جلب میکنند. در حالی که روزنامه ها درگیری بالایی ایجاد میکنند تا مشتری از طریق خواندن، تبلیغات را ببیند. تبلیغات محیطی نیز در صورتی که در جاهای مناسبی انجام گیرند، تاثیر شگرفی بر تصمیم­گیری و انگیزه­بخشی دارند.

برندسازی:

هر برندی که نامی برای خودش بخواهد، باید از طریق کانال های ATL روی برندسازی سرمایه گذاری کند. بیشتر این برندها کار برندسازی را با تبلیغات محیطی شروع میکنند، سپس به در ادامه سراغ رادیو و تبلیغات چاپی میروند. برخی از آنها ممکن است سراغ آگهی های بازرگانی بروند یا با سایر رسانه ها کار برندسازی را ادامه دهند. با این حال، برندها نمیتوانند فقط با بازاریابی پایین خط ایجاد شوند.

چالش های بازاریابی بالای خط

تکنیک های بازاریابی بالای خط معایب بسیاری دارد که عبارتند از:

پرهزینه است:

 هر تبلیغاتی هزینه بر است، اما تلویزیون و روزنامه ها پرهزینه ترین بسترهای تبلیغاتی در سراسر دنیا هستند.

دارد جایگاهش را از دست میدهد:

وبسایت ها و مجلات آنلاین جای روزنامه ها و مجلات فیزیکی را گرفته اند. بنابراین سنگر تاکتیک­های بازاریابی بالای خط را رو به تضعیف است.

برای کسب و کارهای کوچک و متوسط عملی نیست:

واضح است که کسب و کارهای کوچک و متوسط اهمیت چندانی ندارند، اما انبوهی از کسب و کارها امروزه برای فعالیت های BLT (پایین خط)، از کسب و کارهای کوچک و متوسط نشات میگیرند.

اثربخشی و بازگشت سرمایه (ROI):

تاکنون اندازه گیری اثربخشی و بازگشت سرمایه آگهی های بازرگانی بسیار دشوار است. درمورد روزنامه ها نیز همینطور است. چه تضمینی وجود دارد که تبلیغ کاربران را ترغیب کند که محصول را بخرند؟ و چند نفر پس از تماشای تبلیغ، اقدام به خرید کردند؟ اگرچه اندازه گیری آن دشوار است، ولی سرمایه گذاری روی بازاریابی بالای خط برای حفظ یادآوری برند بسیار ضروری است.

همانطور که متوجه شدید، مزایای زیاد و همچنین معایبی برای بازاریابی بالای خط وجود دارد. به هر حال، مزایای آن بیشتر از معایبش است، مشروط بر اینکه منابع مالی خوبی برای سرمایه گذاری داشته باشید. اگر منابع مالی خوبی ندارید، باید حداقل از تبلیغات محیطی و تاکتیک های BLT استفاده کنید تا به «شناخت برند» خوبی برسید. برندهایی مثل Amul نشان داده اند که شما میتوانید فقط با استفاده از تبلیغات محیطی بسیار موفق ظاهر شوید.

بسیاری از بازاریاب­ها به اثربخشی بازاریابی ATL اعتقاد دارند در حالی که سایر بازاریاب ها احساس میکنند که امروزه BLT دارد ATL را تدریجا تحت الشعاع قرار میدهد. بازاریابی دیجیتال مخارجی مشابه تبلیغات رادیویی، مجلات و سینما دارد. هرچند تلویزیون و روزنامه به راحتی از مسند قدرت پایین نمی­آیند، ولی فضای دیجیتال به سرعت، حداقل به پای روزنامه میرسد.

برچسب ها:

بازاریابی ، بازاریابی بالای خط ، برند

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1