ما با 3 سال تجربه و سه شعبه فعال پیشرو در استان اصفهان هستیم.

  • شعبه مرکزی
  • اصفهان ، خ شیخ صدوق شمالی ، نبش فرعی 37

12 راه ساده برای جلوگیری از پشیمانی به خاطر خرید خانه

‏54 ‏1398/10/29

 

خرید خانه بزرگترین سرمایه­گذاری­ای است که بیشتر مردم بیش از هر زمانی، به سمت آن حرکت میکنند، اما اگر با این فرآیند آشنایی نداشته باشید و مراحلی را برای در امان نگه داشتن خود طی نکنید، ممکن است خانه­ای بخرید که بگویید ای کاش آن را نخریده بود. افسوس خریدار یکی از واقعیت های زندگی است...

وضعیت رفت و آمد را بررسی کنید

اجازه ندهید وسوسه­انگیزی خانه «عالی» شما را به طمع بیندازد طوری که از تاثیر موقعیت خانه بر رفت و آمدتان به محل کار چشم پوشی کنید. چه با ماشین رفت و آمد میکنید چه با پای پیاده و چه با دوچرخه، در هر حال برای ارزیابی مناسب بودن موقعیت خانه، طی ساعاتی که طبق معمول سر کار میروید، از آن خانه به سر کار بروید و طی ساعاتی که طبق معمول از سرکار برمیگردید، از سر کار به آن خانه بروید. در این صورت ایده خوبی دستتان می­آید که با چه خانه­ای رو به رو هستید. وضعیت پارکینگ را هم بررسی کنید. آیا باید بلوک کناری توقف کنید و هروقت فروشگاه میروید، باید کیسه های سنگین خریدتان را تا درب خانه به دوش خود بکشید؟ زمانی که هر یک از دردسرهای رفت و آمد را در نظر میگیرید، ممکن است جذابیت خانه از چشمتان بیفتد.

روی نقشه پافشاری کنید

بدون داشتن نقشه­ برای تعیین حدود ملک، ممکن است پس از نقل مکان متوجه شوید که بخشی از زمینی که خیال میکردید حیاط شماست، در واقع متعلق به همسایه­تان است. برای تعیین جایی که یک ملک به آن منتهی میشود و ملک دیگر از آن شروع میشود، نمیتوان به حدود چشمی مثل فنس و حصار اعتماد کرد.

بی­خیال خانه ­های بزرگ شوید

خانه های بزرگ جذاب هستند و فضای وسیعی برای زندگی دارند و دل انسان را می­برند و باعث میشوند که انسان درمورد اینکه چطور میتواند از آن همه اتاق استفاده کند، شروع به خیال­پردازی میکند. اما خانه های بزرگ نه تنها قیمت­های بیشتری دارند، بلکه هزینه گرم کردن و سرد کردن فضاهای درونی آن نیز بالاست و به دلیل متراژ بالا، مالیات بالایی بر آن مترتب است. برای داشتن یک باشگاه خانگی، آیا واقعا به چهار سالن یا چهار اتاق نیاز است؟ اگر پاسخ منفی است، پس به دنبال یک خانه جمع و جورتر باشید.

از خیر خانه تنگ بگذرید

اگر قصد دارید تا آخر عمرتان در خانه ای که میخرید زندگی کنید، باید بتوانید در آن رشد کنید. شاید کودکتان در حال حاضر اتاق جداگانه نداشته باشد، اما چند سال دیگر که بزرگ شد، به اتاق جدا نیاز دارد. آیا خانه ای که میخرید، فضای مناسب بازی و تفریح دارد؟ اگر درمورد اندازه خانه دو دل هستید، وقتی اثاثیه خود را به خانه آوردید و مستقر کردید، احتمال دارد که احساس کنید جایتان تنگ است.

با مغزتان فکر کنید نه با دلتان

قبل از اینکه دنبال خانه بگردید، مشخص کنید که چه عواملی برای خرید خانه جدید برایتان اهمیت بیشتری دارند. آیا میخواهید در محدوده مدرسه خاصی زندگی کنید یا نزدیک محل کارتان؟ شاید به خانه ای نیاز داشته باشید که حداقل سه خوابه باشد یا پارکینگ بزرگی داشته باشد. نیازهای خودتان را مشخص کنید. اجازه ندهید دیدن خانه­ای زیبا و جذاب فکرتان را از نیازهایتان منحرف کند. دیدن خانه زیبا و جذاب به راحتی دل انسان را می­برد، اما اگر منطبق با اکثر معیارهای مهم شما نیست، بی­خیال آن خانه شوید.

تمام هزینه ها را در نظر بگیرید

کسانی که برای اولین بار است که خانه میخرند یا به اصطلاح خانه اولی­ها غالبا توجهشان به اقساط وام مسکنشان است و فراموش میکنند که هزینه های اضافی خانه­دار شدن را در نظر بگیرند. هیچ چیز سریعتر از اینکه ببینید زندگی در خانه­ای که خریده اید بیشتر از چیزی فکرش را میکردید برایتان هزینه­ درپی داشته، اوقاتتان را تلخ نمیکند. قبل از اینکه پای معامله خرید خانه بروید و آن را امضا کنید، هزینه های جانبی­ای که باید بپردازید را مشخص کنید و ببینید چه سیاست بیمه­ای برای صاحب­خانه­ها اجرا میشود. هزینه های مربوط به تعمیرات را نیز در نظر بگیرید.

هر اطلاعاتی که میتوانید درمورد محله بدست آورید

حتی اگر فکر میکنید که خانه رویایی­تان را یافته اید، درمورد محله تحقیق کنید. کودکتان در چه مدرسه­ای باید درس بخواند؟ از خانه تا خوار و بار فروشی چقدر راه است؟ شکل و ریخت خانه های نزدیک به خانه شما مناسب است؟ نرخ جرم در محله چقدر است؟ (مثلا با مراجعه به آگاهی و کلانتری محل). احتمالا تا مدتی طولانی در این خانه زندگی خواهید کرد، بنابراین باید مطمئن شوید که همان قدر که از عاشق خانه شده اید، از محله هم خوشتان می­آید.

ترمیم­‌هایی که خودتان نمی‌توانید انجام دهید را مد نظر قرار دهید

خرید خانه ای که به تعمیرات کمی نیاز دارد، میتواند سرمایه گذاری مناسبی باشد. به خصوص اگر خودتان کار تعمیرات را انجام دهید. قبل از اینکه برای خرید خانه پیشنهاد بدهید، حواستان باشد که اگر باید برای ترمیم خانه افرادی را استخدام کنید و هزینه هایی را بپردازید، ممکن است هزینه­های ترمیم خانه از هزینه ای که برای خرید خانه پرداخته کرده اید، بیشتر شود (ممکن است آفتابه خرج لحیم کنید). بهترین گزینه برای شما این است که قبل از خرید خانه از پیمانکاران بخواهید برآوردی از هزینه­ها انجام دهند تا بدانید اگر همه تعمیرات را نتوانید خودتان انجام دهید، چه هزینه ای روی دستتان میگذارد.

با مشاور خرید قرارداد ببندید

دنیای املاک ممکن است برای خانه­اولی­ها گیج کننده باشد. به همین خاطر یک مشاور بگیرید؛ مشاوری که فقط نماینده خریداران باشد نه فروشندگان، و در این زمینه بامهارت باشد.. مشاور خریدار پورسانتی کار میکند و فقط زمانی پورسانتش را دریافت میکند که معامله خانه انجام شود. کار او دفاع از منافع شما در کل فرآیند ملک است.

 پافشاری کنید

اگر خانه ای میخرید که توسط بنگاه معاملات املاک برای فروش گذاشته شده، قرارداد listing contract معمولا مشخص میکند که پس از اینکه تامین مالی شما تایید شد، بازدید فنی (inspection) باید انجام گیرد. اگر میخواهید خانه­ای را بخرید که صاحب­خانه بدون واسطه آن را برای فروش گذاشته، بازدید فنی ممکن است در قرارداد ذکر نباشد. با این حال بر روی بازدید فنی پافشاری کنید، حتی اگر لازم است بابت آن پولی پرداخت کنید. با پرداخت تقریبا 300 دلار میتوانید از یک کارشناس حرفه ای بخواهید تمام قسمت های خانه را مورد بازدید فنی قرار دهد از جمله اثاثیه برقی، سیم کشی، گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع و غیره، بنابراین کار به جایی نمیکشد که پس از خرید خانه و نقل مکان، با تعمیرات غیرمنتظره رو به رو شوید.

 بودجه خود را تغییر ندهید

 

ما ممکن است برای رسیدن به خانه رویایی­ خود، وسوسه شویم و از بودجه ای که مدنظرمان است، تجاوز کنیم. به عنوان صاحب خانه هزینه های غیرمنتظره زیادی در آینده گریبان­گیر شما خواهد شد، شما نباید تمام پس اندازتان را خرج کنید تا صاحب ملکی شوید که استطاعت تعمیر و نگهداری آن را ندارید. علاوه بر این، اگر این دلیلی باشد که شما مجبور شوید فرصت مسافرت­­ها ، رفتن به کنسرت­ها و سایر رویدادهای تفریحی خود را از دست بدهید، شما هرگز نخواهید توانست از زندگی کردن در آن خانه لذت ببرید.

 طبق نظر خودتان عمل کنید

وقتی میخواهید خانه بخرید، باید نظر دوستان و آشنایان، مشاور املاکتان و حتی افراد غریبه را جویا شوید. مطمئنا برخی از این نظرات مفید خواهند بود، اما وقتی بحث انتخاب خانه مناسب باشد، فقط نظر خودتان است که بیشترین اهمیت را دارد. مادر و پدر ممکن است نظراتی راجع به موقعیت داشته باشند، بهترین دوستتان ممکن است رنگ کابینت های آن را دوست نداشته باشد، اما در نهایت شما تنها کسی هستید که باید در آن خانه زندگی کنید. خانه ای را انتخاب کنید که تمام نیازها و خواسته های شما را محقق سازد، نه خواسته ها و نیازهای آنها را.

برچسب ها:

خانه ، خرید ، خرید خانه

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1