ما با 3 سال تجربه و سه شعبه فعال پیشرو در استان اصفهان هستیم.

  • شعبه مرکزی
  • اصفهان ، خ شیخ صدوق شمالی ، نبش فرعی 37

6 دلیل اصلی شکست فونداسیون شمعی

‏45 ‏1398/10/29

تنها وظیفه شمع (Pile) این است که بار سازه ای را که خاک در سطح خاصی نمیتواند به اندازه کافی تحمل کند، تا عمقی که تکیه گاه لازم موجود است، متحمل شود. وقتی شمع از خاک های نرم عبور میکند و نوک آن کمی به داخل لایه سختی با ظرفیت باربری مناسب نفوذ می‌کند، به چنین شمعی end bearing pile (شمع اتکایی) گفته میشود. ویژگیهای لایه تکیه گاه باید طوری باشد که بتواند بار انتقالی از نوک شمع را بدون ایجاد شکست برشی یا بدون متحمل شدن نشست بیش از حد، تحمل کند. در ادامه به بررسی 6 دلیل اصلی شکست فونداسیون شمعی می‌پردازیم. 

                                                                 

عمدتا به 6 دلیل ممکن است که شمع های اتکایی درجاریز دچار شکست شوند. این دلایل عبارتند از:

لایه سخت (hard stratum) مثل سنگ که زیر پنجه شمع (pile toe یا نوک شمع) است، ممکن است معیوب باشد:

لایه سختی که شمع­ها را تحمل میکند، باید به قدر کافی بتواند بار انتقالی از نوک شمع را بدون شکست برشی یا نشست، تحمل کند. در چنین شرایطی، لایه نازکی از سنگ بی­ترکی که روی سنگ ترک­دار یا ضعیف قرار گرفته یا وجود شکاف یا چال های عمیق در سطح سنگ، بر سنگ بی­ترک تاثیر میگذارد.

پنجه شمع یا محل تماس پنجه شمع و لایه سنگ:

باید سطح تماس کافی بین پنجه شمع و لایه تکیه­گاه وجود داشته باشد تا امکان انتقال ایمن بار از شمع به لایه زیرین شمع وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است عملیات ساخت به پنجه معیوب شمع و یا استقرار نامناسب پنجه شمع روی لایه تکیه گاه ختم شود. این وضعیت ممکن است باعث ایجاد نشست درجه بالا شود. در این صورت سطح بتنی پنجه شمع ممکن است به طور جزئی با لایه تکیه گاه تماس پیدا کرده و به دنبال آن، تحت بارهای محاسبه ای (design loads یا بارهای طراحی)، تنش­های شدیدی ممکن است در بتن پنجه شمع ایجاد شود که این میتواند موجب تحت فشار قرار دادن آن شده و منجر به نشست بیش از حد شمع گردد.

بدنه محور شمع:

بدنه محور شمع باید مثل ستونی محکم عمل کرده و بار روساخت را به لایه تکیه گاه انتقال دهد. معایب موجود در شمع های درجاریز اغلب ممکن است ناشی از بتن­ریزی نادرست و معیوب باشد. گاهی اوقات استفاده از مواد آسیب­رسان در بتن، طرح اختلاط نامناسب و غیره می‌تواند باعث کاهش کیفیت بدنه شمع شود.

رفتار محل تماس بالای شمع، کلاهک شمع و ستون روساخت:

در طی ساخت و ساز، تمام­ شمعها تاحدی خارج از مرکز قرار میگیرند. تاثیر خروج از مرکزیت معمولا زمانی بیشتر است که روی لایه سخت قرار داشته باشد یا لوله های جداری (casing pipes) پس از بتن ریزی شمع ها برداشته شوند یا عمق شمعها بین 10 تا 20 متر متغیر باشد یا حین ساخت و ساز مشخص شود که اسکلت روساخت کچ است و حدود 30 سانتی متر از وضعیت قائم انحراف دارد.

خورندگی شیمیایی آب زیرزمینی:

مواد شیمیایی خورنده مثل کلریدهای محلول در آب و سولفاتها، اگر در آب زیرزمینی به مقدار بیش از محدوده مجاز وجود داشته باشد، ممکن است اثرات نامطوبی بر بتن درجاریز گذاشته و میتواند باعث خوردگی آرماتور بدنه شمع و بلااستفاده شدن شمع در انتقال بار از روساخت به لایه سخت شود. 

کشش منفی روی بدنه شمع:

نشست تحکیمی خاک­های رسی باعث ایجاد نیروی فروکش فزاینده بر بدنه شمع میشود. این نیروی اصطکاک منفی یکی از دلایل مهم شکست­ شمعی است که در مناطق احیاشده (احیای اراضی) بنا میشود.

در بالا به طور خلاصه به 6 دلیل اصلی شکست فونداسیون شمعی اشاره کردیم. در صورتی که دلایل مهم دیگری به غیر از موارد بالا را در شکست فونداسیون شمعی دخیل می‌دانید، خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات مطرح کنید تا ما و دیگر بازدیدکنندگان نیز از اطلاعات شما بهره‌مند شویم. 

برچسب ها:

شمع ، pile ، شکست

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1