ما با 3 سال تجربه و سه شعبه فعال پیشرو در استان اصفهان هستیم.

  • شعبه مرکزی
  • اصفهان ، خ شیخ صدوق شمالی ، نبش فرعی 37

یک استارتاپ انگلیسی با استفاده از پلاستیک بازیافتی، جاده های بهتر، ارزان تر و بادوام¬تر میسازد

‏51 ‏1398/10/29

آیا میدانید که هر ساله بیش از 8 میلیون تن پلاستیک به اقیانوس­ها ریخته میشود؟ به گزارش وبسایت PlasticOceans.org، ما هر ساله حدود 300 میلیون تن پلاستیک تولید میکنیم. یعنی حدود 3 درصد کل پلاستیک­های تولیدی، مقصدشان در اقیانوس­هاست. چه میشد اگر راهی برای کاهش پسماندهای زیست­محیطی و استفاده مجدد از منابع کمیاب و پولسازی وجود داشت؟ این یکی از بزرگترین چالش های اقتصادی و کسب و کار است که امروزه با آن رو به رو هستیم. چطور راهکارهای کسب و کاری که کمبود منابع، تغییر اقلیم و مسائل زیست­محیطی را مورد توجه قرار میدهند، اجرایی کنیم و در عین حال تاثیرات مثبتی در جهان ایجاد نماییم؟ این دقیقا همان چیزی است که یک استارتاپ انگلیسی مشغول انجام آن است: حل سه چالش جهانی که بیشتر شرکت های بزرگ توانسته اند مورد ملاحظه قرار بدهند. استارتاپ MacRebur یکی از نوآورانه­ترین و پایدارترین (= بی­ضررترین برای محیط زیست) استارتاپ هایی است که احتمالا قبلا به گوشتان نخورده است.

این استارتاپ که در انگلیس مستقر است، در حال حاضر از میلیونها تن پلاستیک ضایعاتی که در مناطق دفن زباله­های ما یافت میشود، استفاده میکند، باعث صرفه­جویی در خرج میلیونها دلار پول برای ساخت جاده های جدید، تعمیر و نگهداری میشود و جاده ها را ماندگارتر و قوی­تر میکند. 40 میلیون مایل (حدود 64 میلیون کیلومتر) جاده در جهان وجود دارد. این جاده ها با استفاده از صدها میلیون بشکه نفت ساخته میشوند.

معمولا جاده ها متشکل از 90 درصد سنگ، شن و سنگ آهک و حداکثر 10 درصد قیر برای ایجاد چسبندگی است. اما قیر از نفت خام استخراج میشود، هزینه جاده را بسیار گران میکند و این منبع تجدیدپذیر نیست. در روش MacRebur، رمز کار در ترکیب ساچمه­های پلاستیکی نهفته است. این ساچمه ها یا گندله های پلاستیکی جایگزین بخش قابل توجهی از قیر میشوند. این گندله های پلاستیکی از ضایعات پلاستیکی جمع آوری شده از خانه ها و کارگاه­ها و کارخانه­ها ساخته میشوند. ضایعات پلاستیکی پس از جمع آوری، به گندله های پلاستیکی تبدیل میشوند. سپس گندله ها به کارخانه آسفالت منتقل میشوند. میزان دقیق این ترکیب، راز تجاری محسوب میشود. پس از 18 ماه آزمایش و بررسی، کارخانه Toby گندله های ضایعات پلاستیکی موسوم به MR6 را دارد تا آن را جایگزین قیر تجدید ناپذیر کند. Toby McCartney ابتدا آسفالت پلاستیک مخلوط را در مسیر خود امتحان کرده است. سپس در کانبریا که در شمال غربی انگلیس قرار دارد، آن را امتحان کرده است. او میگوید جاده های پلاستیکی ارزان تر و بادوام تر از جاده های آسفالتی هستند.

ایده MacRebur زمانی شکل گرفت که Toby McCartney، مهندس انگلیسی که موسس و مدیر عامل آن است، در جنوب هند با یک موسسه خیریه کار میکرد. این موسسه خیریه به افرادی که در مناطق دفن زباله کار میکردند، در نقش زباله­گرد (picker) کمک میکرد. کار آنها این بود که اقلامی که قابلیت استفاده مجدد را داشتند جمع آوری میکردند و میفروختند تا از زباله به چیز مفیدی تبدیل شود. برخی از ضایعات پلاستیکی که توسط زباله­گردها جداسازی میشدند، در چاله­های آسفالت جاده قرار داده میشدند و روی آنها بنزین ریخته میشد و زباله­ها را آتش میزدند تا پلاستیک­های درون چاله­ها ذوب شوند و به طور موقت آن چاله­ها را پر کنند.

وقتی Toby به انگلیس برگشت، فکر کرد که انجمن­های آنجا به این ایده روی خوش نشان نمیدهند. بنابراین با دو نفر از دوستانش، Nick و Nick جمع شد و استارتاپ MacRebur را راه اندازی کرد. ایده نوآورانه آنها این بود که به ترکیبی از پلاستیک ضایعاتی رسیدند، آنها را به شکل گندله در آوردند و از آن برای ساخت جاده استفاده کردند. پس از 18 ماه آزمایش، به محصول MR6 دست یافتند. این محصول که در استانداردهای انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و در نوبت ثبت اختراع است، کارایی بالایی دارد. این محصول افزودنی چسبنده آسفالت است که وضعیت جاده ها را بهبود میدهد.

محصولات MacRebur 100 درصد از زباله­ها ساخته میشوند و جایگزین بخشی از قیر در هر ترکیبی از آسفالت هستند. بسته به طراحی جاده، در هر تن آسفالت از 3 تا 10 کیلوگرم زباله پلاستیکی استفاده میشود. چون سوخت های فسیلی دائما در حال مصرف هستند، باید به فکر جایگزین های قیر بود تا تجدیدپذیری بهبود یابد. گندله ها جایگزین بخشی از قیر موجود در آسفالت هستند که باعث کاهش قابل توجهی در مصرف سوخت های فسیلی میشوند. ما شاهد اثرات نامطلوب اپیدمی پلاستیک در سراسر دنیا هستیم. از آنجا که محصولات MR استارتاپ MacRebur 100 درصد از زباله های پلاستیکی بازیافتی ساخته میشوند، این به کاهش زباله های پلاستیکی متروکه در محل­های دفن زباله و اقیانوس­ها کمک میکند.

گندله های پلاستیکی MacRebur به طور کامل ذوب میشوند و به قیر تبدیل میشوند و در ترکیب آسفالت بکار میروند، لذا هیچ دانه میکرونی در این ترکیب وجود نخواهد داشت. در واقع به کمک محصولات MR استارتاپ MacRebur، قیر کمتری به رودخانه ها و نهرها شسته میشود.  

MacRebur راه مبتکرانه ای برای استفاده از زباله های پلاستیکی (ضایعات پلاستیکی) کشف کرده است که با هزینه ای مقرون به صرفه، میتوان آسفالت بهتری تولید کرد. آنها در حال حاضر گندله­های خود را در بازار آسفالت انگلیس میفروشند. این بازار که به دست 4 شرکت بزرگ است، سالانه بیش از 20 میلیون تن آسفالت تولید میکند. MacRebur توافق­نامه­هایی را با برخی از این شرکتها امضا کرده است.

تولید آسفالت در جهان تقریبا سالانه 1600 هزار میلیارد تن است. چشم انداز آنها فعالیت در بازار جهانی است و قبلا نظر بازارهای جهانی را جلب کرده اند. آنها متحدان استراتژیک خوبی نیز در سراسر دنیا دارند. MacRebur مدل کسب و کاری تدوین کرده است که به آنها این امکان را میدهد که ظرفیت تولیدشان را افزایش دهند و محصولات مبتکرانه خود را در تمام جاده­ها، بزرگراه­ها، مسیرهای مسابقه و غیره در سراسر دنیا بکار ببرند. آنها با نگاه به آینده، معتقدند که حوزه های ساخت و ساز بسیار دیگری وجود دارد که میتوانند از گندله­های MR6 آنها استفاده کنند.

در سال 2016 شرکت MacRebur وارد رقابت Voom شرکت Virgin Media Business شد که در آن 9000 کسب و کار به دنبال حمایت از شرکت­های نوپا یا رو به رشدشان بودند. شرکت MacRebur با 2829 رای مردمی به مقام ششم رسید و مرحله pitchathon راه یافت. در این مرحله MacRebur در رقابت با 160 حضور شرکت دیگر، به یکی از سه فینالیست تبدیل شد و در تاریخ 28 ژوئن با ارائه و معرفی استارتاپ خود در حضور ریچارد برانسون، به مقام اول رسید. این موفقیت، شرکت MacRebur را به بلوغ رساند و باعث شد که شرکت MacRebur را به مرحله بعدی سفر خود سوق دهد.

برچسب ها:

استارتاپ ، پلاستیک ، جاده

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1