ما با 3 سال تجربه و سه شعبه فعال بهترین در استان اصفهان هستیم.

  • شعبه مرکزی:
  • اصفهان-شیخ صدوق شمالی-نبش فرعی 37

ضرورت فونداسیون شمعی

‏92 ‏1398/09/24

شمع یکی از اجزای سازه ای است که از بتن، الوار چوب یا فولاد ساخته میشود. شمع، ستونی با قطر کم است که به داخل زمین تا عمق مناسبی کوبیده میشود. از شمعها برای ساخت فونداسیون های عمیق استفاده میشوند که البته نسبت به فونداسیون های سطحی، هزینه بیشتری دارند. علیرغم هزینه بالاتر، برای دستیابی به ایمنی سازه، استفاده از شمع ها لازم است، به خصوص برای سازه های بزرگ و خاک های ضعیف و احیاشده. شمعها ممکن است در معرض بارهای عمودی، بارهای افقی یا ترکیبی از بارهای عمودی و افقی باشند.

در چه شرایطی باید از فونداسیون شمعی استفاده کرد:

ضعیف بودن خاک بالایی:

وقتی لایه های فوقانی خاک قابلیت فشردگی بالایی داشته باشند و برای تحمل کل بار سازه خیلی ضعیف باشند، از شمعها استفاده میشود تا بار را به سنگ بستر زیرین یا به لایه قوی تری از خاک منتقل کند. وقتی سنگ در عمق معقول زیر سطح زمین وجود داشته باشد، از شمع ها برای انتقال کل بار به خاک استفاده میگردد. تحمل بار اساسا ناشی از مقاومت اصطکاکی ایجاد شده در سطح مشترک خاک و شمع است.

تاثیر نیروهای افقی:

وقتی سازه در معرض نیروهای افقی قرار میگیرد، فونداسیون های شمعی بواسطه خم شدن مقاومت از خود نشان میدهند، در عین حال بار عمودی انتقالی توسط سازه را تحمل میکنند. در طراحی سازه هایی که آب را در زمین حفظ میکنند و سازه ای که در معرض نیروهای زلزله یا باد است، با چنین وضعیتی مواجه هستیم.

وجود خاک منبسط شونده:

خاکی که با تغییر رطوبت دچار انبساط و انقباض قابل توجهی میشود، خاک منبسط شونده نام دارد. خاک های منبسط شونده ممکن است در محلی که قرار است سازه ساخته شود، وجود داشته باشد. خاک های منبسط شونده بسته به میزان کاهش و افزایش رطوبتشان، منبسط و منقبض میشوند. اگر از فونداسیون های سطحی  در چنین شرایطی استفاده شود، سازه ممکن است در اثر نشست فونداسیون متحمل آسیب قابل توجهی شود. از این رو، موقعی که شمعها به منطقه خاک پایدار که انقباض و انبساطی رخ نمیدهد، میرسند، فونداسیون های شمعی به عنوان گزینه جایگزین در نظر گرفته میشوند.

قرارگیری در معرض نیروهای بالابرنده (uplift)

فونداسیون های سازه هایی مثل سکوهای نفت، زیرزمین ساختمانها، دکل های برق زیر سطح ایستابی و غیره در معرض نیروهای بالابرنده ناشی از فشار آبِ خاکِ زیرسطحی (subsoil water) هستند. در چنین مواردی، از فونداسیون های شمعی برای تحمل نیروی بالابرنده استفاده میگردد.

فرسایش خاک:

پایه ها و تکیه­گاه های پل معمولا بر روی فونداسیون های شمعی ساخته میشوند تا از کاهش ظرفیت باربری که فونداسیون سطحی ممکن است در اثر فرسایش خاک در سطح زمین (ناشی از جریان آب) متحمل آن شود، جلوگیری به عمل آید.

برچسب ها:

شمع ، فونداسیون شمعی ، خاک ، فونداسیون

×

هر گونه مشکل و سوالی دارید ، تیم ما آماده پاسخگویی می‌باشد


1